Jabłkowy ból głowy. Eksperci wieszczą kolejne problemy

Jabłkowy ból głowy. Eksperci wieszczą kolejne problemy

Fot. BOGDAN SARWINSKI/EastNews

Polska przy sprzyjających warunkach pogodowych może produkować nawet 5 mln ton jabłek rocznie, a taka ilość spowoduje problemy z ich zagospodarowaniem - oceniają eksperci Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Według prognozy Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, tegoroczne zbiory jabłek mają wynieść 4,15 mln ton.

Jak oceniają eksperci TRSK, jeśli eksport jabłek deserowych wyniesie 1,0 mln ton, a spożycie w kraju 650 tys. ton, do zagospodarowania zostaje około 2,5 mln ton różnych jabłek pod względem jakości i odmian. Prawdopodobnie w całości zostaną one wykorzystane przez przemysł przetwórczy. Niestety najwięcej, bo około 2,1 mln ton posłuży do wyprodukowania soku zagęszczonego, a ceny owoców wykorzystywanych do tego celu są w skupie najtańsze.

Zdaniem ekspertów w przyszłości zbiory mogą być jeszcze wyższe. I za kilka lat wyniosą około 4,5 mln ton, a przy korzystnych warunkach pogodowych nawet 5,0 mln ton.

Oceniają oni, że nasze możliwości zagospodarowania jabłek deserowych mogą wynieść maksymalnie: eksport 1,5 mln ton, przy zniesieniu rosyjskiego embarga i znacznego wzrostu do dalekich krajów, a spożycie w kraju do 800 tys. ton. Oznacza to, że do zagospodarowania zostanie co najmniej 2,0 mln.

Wobec spadku spożycia jabłek i wzrostu nowych nasadzeń jabłoniowych w krajach wschodniej Europy jest mało prawdopodobne, aby ceny skupu były istotnie wyższe niż w tym roku.

"Dlatego należy się dobrze zastanowić czy warto produkować nie tylko jabłka niskiej jakości, ale także deserowe, na które nie ma zapotrzebowania w kraju i za granicą" - piszą oni w ocenie sytuacji na rynku.

jabłka, ceny skupu
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Piotr60
2016-09-20 19:25
Bardzo lubię jabłka, ale na te po 2,95 zł/kg mnie nie stać!!!!
Dlaczego jabłka są tak drogie, gdyby były o 75% tańsze to mógłbym kupić do 30 kg miesięcznie !!!
Wielu moich sąsiadów twierdzi to samo!
Ile jabłka kosztują w skupie i czy mógłbym tam kupić np. po 5 kg jabłek ?
leonek_king
2016-09-20 11:25
a co robią inne firmy jak jest na rynku nadprodukcja i nie mogą sprzedać swoich wyrobów??? chyba prawa ekonomii są znane także sadownikom. ja osobiście nie życzę sobie aby z moich podatków ktoś dopłacał do produkcji czegoś czego nie można sprzedać. Zapraszam do Wielkopolski, tu nie ma bezrobocia. Każdy sadownik znajdzie tu pracę i zobaczy jak to jest z wypracowanych podatków dopłacać do nierentownego rolnictwa.
...
2016-09-20 09:14
Szwecja wycofała kilka ton polskich jabłek z powodu 8-krotnego przekroczenia zawartości pestycydów. No jak tak będziemy robić to będziemy musieli je utylizować.
Pokaż wszystkie komentarze (21)