Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak obliczyć ilości wysiewu zbóż

0
Podziel się:

Firmy nasienne podają najczęściej normę wysiewu w sztukach ziaren na m2. Natomiast siewny materiał jak wiadomo kupujemy najczęściej w kg. Na podstawie kilku...

Jak obliczyć ilości wysiewu zbóż
bEKhNwZN

Firmy nasienne podają najczęściej normę wysiewu w sztukach ziaren na m2. Natomiast siewny materiał jak wiadomo kupujemy najczęściej w kg. Na podstawie kilku danych spisanych z etykiety szybko można wyliczyć odpowiednią ilość siewnego materiału jaki należy wysiać na hektar powierzchni.
Do oszacowania ilości wysiewu kwalifikowanego materiału siewnego na hektar, potrzebnych jest kilka danych. Z etykiety zakupionej odmiany spisać należy dane dotyczące MTN oraz zdolności kiełkowania.
Aby wyliczyć Ilość wysiewu w kg pomnożyć należy wartość zalecanej przez producenta obsady roślin na m2 przez MTN podaną w etykiecie, a wynik podzielić przez zdolność kiełkowania (która również podana jest na etykiecie).
Przykład:
Producent zaleca nam aby daną odmianę w danym terminie wysiać w ilości 320szt. ziaren na m2, z etykiety czytamy, że MTN tej odmiany wynosi 45g, natomiast zdolność kiełkowania oceniono na 95%. Należy wykonać działanie (320 ziaren/m2 x 45) / 95%. W związku z tym powinniśmy wysiać 152kg ziarna na ha.
Obliczenia będą prawidłowe przy założeniu, że kwalifikowany siewny materiał posiada 100% czystości.
W przypadku gdy do dyspozycji mamy własny materiał siewny najpierw należy samemu takie dane wyznaczyć. Również warto zwrócić uwagę na czystość materiału siewnego czy nie ma zbyt dużej ilości uszkodzonych ziarniaków, które w efekcie nie będą kiełkować lub zawierać będą dużą ilość nasion obcego pochodzenia np. (chawstów, innych zbóż) . Gdy przed wysiewem zanieczyszczeń jest dużo należy doczyścić takie ziarno.
Do wyznaczenia ilości wysiewu bywają przydatne specjalnie stworzone do tego celu kalkulatory wysiewu zbóż które dostępne są na wielu stronach firm nasiennych. Warto korzystać z nich, gdyż wystarczy znać podstawowe parametry niezbędne do wykonania takich obliczeń, a aplikacja wyliczy szybko niezbędną normę wysiewu.

bEKhNxaq
promowane
wiadomości rolnicze
KOMENTARZE
(0)