Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak poprawić wydajność zakładu produkcyjnego?

0
Podziel się:

Zakłady produkcyjne są przedsiębiorstwami, które wykonują określone przez siebie wcześniej zadania, dzięki zatrudnionym w firmie pracownikom. Każde...

Jak poprawić wydajność zakładu produkcyjnego?

Zakłady produkcyjne są przedsiębiorstwami, które wykonują określone przez siebie wcześniej zadania, dzięki zatrudnionym w firmie pracownikom. Każde przedsiębiorstwo za swój cel ma generowanie jak największych zysków. W obecnych czasach konkurencja jest ogromna praktycznie w każdej branży.

Przykładem będzie branża elektryczna, a uściślając aparatura dźwignicowa i elektryczna. Na stronie internetowej eldam.pl w kategorii producenci widzimy ponad czterdziestu, mniej lub bardziej znanych przeciętnemu zjadaczowi chleba producentów. Jedni z nich to kolosy, które swoją działalność mają od sprzętów RTV/AGD poprzez telefony komórkowe, aż do wyżej wymienionej działalności. Inni to typowi producenci branżowi. Wszyscy ci, konkurując ze sobą, starają się wedle swoich ambicji ugruntować oraz poprawiać swoją pozycję na rynku.

Aby to było realne, muszą na co dzień zmagać się z sprawami związanymi między innymi z marketingiem, handlem, logistyką czy to co jest podstawą - produkcją. Przy procesie produkcji najważniejsi są ludzie, materiały oraz maszyny służące do wytworzenia określonego dobra. Żeby nad tym zapanować potrzeba jest do tego odpowiednia kadra, która musi odpowiednio realizować założenia produkcyjne. Jednak to czasami nie wystarcza i mimo wykwalifikowanego działu zarządzającego oraz kadry pracowniczej, wydajność zakładu produkcyjnego spada.

Na zmniejszenie wydajności wpływ mają najczęściej takie czynniki jak: nieplanowane przestoje, braki materiałów do produkcji, straty materiałów, bądź w inny nieoczekiwany sposób, opóźnienie w wejściu na rynek z produktem, awarie oraz naprawy maszyn, spadek zaufania klienta czy zbyt mała ilość pracowników produkcji. Do każdego z tych czynników należy podejść indywidualnie, to znaczy, że nie można generalizować problemu bądź go szufladkować, lecz trzeba go jak najszybciej wykryć, zdiagnozować oraz podjąć działania w kierunku naprawy, czyli wyszukać dany sposób, wybrać metodę rozwiązania oraz wdrożyć ją w życie.

Sposobów na poprawę wydajności jest wiele i zależą one od problemu. Jeśli problem tkwi w czynniku ludzkim, to najlepszą i motywacją dla człowieka jest pieniądz. Można zastosować na przykład premię motywacyjną lub premię za wyniki w pracy.

Przy brakach bądź stratach materiałowych najważniejsze jest skupienie się na prowadzeniu odpowiedniej dokumentacji oraz systematycznej ewidencji przychodów i rozchodów materiałów oraz zrównoważone planowanie produkcji, które jest uzależnione na przykład od sezonu sprzedażowego.

Nieplanowane przestoje zdarzają się zawsze i nie można ich dokładnie przewidzieć. Można jednak na podstawie wcześniejszych doświadczeń stworzyć pewne kryteria, dające ramy czasowe, dzięki którym możemy je wliczyć w ogólną produkcję.

Awarie maszyn to również nieodzowny element w procesie produkcji przy użyciu maszyn. Dla skrócenia do minimum czasu oddania maszyny do użytku powinny zostać podjęte jak najszybciej kroki ku naprawie. Pomocne powinno być w tym zatrudnienie w firmie mechanika lub podpisanie umowy z firmą z zewnątrz, która w razie potrzeby jest natychmiastowo do dyspozycji.

Zaufanie klienta buduje się praktycznie od pierwszego dnia otwarcia działalności. Jeśli firma traci zaufanie musi niezwłocznie wykonać badania rynkowe, aby dowiedzieć się co tak naprawdę stanowi problem i poczynić ku temu środki naprawcze.

Podsumowując, jak widać jest wiele czynników zależnych od tego, dlaczego w przedsiębiorstwie pogarsza się wydajność oraz jak sobie z nią poradzić. Jednakże jak można zauważyć na stronie eldam.pl , produkty większości firm w branży elektrycznej są wysokiej jakości, a to świadczy o tym, iż niemal każda z tych firm dobrze prosperuje, więc sprzedaż swoich produktów jest uzależniona jedynie od potrzeb oraz indywidualnych wymogów technicznych klienta.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)