Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jaka jest kondycja międzyplonów?

0
Podziel się:

Uprawa międzyplonów to sposób na wydłużenie płodozmianu. Poprawia on sanitarny stan gleby, ale również wpływa na zwiększenie jej biologicznej aktywność, oraz...

Jaka jest kondycja międzyplonów?
bEJPHVBx

Uprawa międzyplonów to sposób na wydłużenie płodozmianu. Poprawia on sanitarny stan gleby, ale również wpływa na zwiększenie jej biologicznej aktywność, oraz podnosi ilość substancji organicznych. W jakiej obecnie są kondycji?
Rolnicy uprawiający cukrowe buraki jako międzyplon zazwyczaj uprawiali gorczycę. Wysiew wybranych odmian gorczycy wpływa na poprawę walki z burakowym mątwikiem. Ale w jaki sposób? Korzeniowa wydzielina takich odmian jak np. Tango czy Barka , wpływa na zachwianie płciowej równowagi w populacji nicieni - ograniczając rozmnażanie co za tym idzie zmniejsza populację mątwika nawet o 30 do 50%.
Sporym zainteresowaniem cieszy się uprawa mieszanek TerraLife specjalnie przygotowana do danej uprawy, ale są również uniwersalne zestawienia. Dla buraka cukrowego jest mieszanka TerraLife BetaMaxx w skład której wchodzą: łubin gorzki, koniczyna aleksandryjska, , peluszka, olejarka abisyńska, facelia, owies szorstki, lnianka siewna oraz wyka jara. Rozwiązanie takie polecali swoim plantatorom specjaliści z koncernu Südzucker Polska.
Na przełomie sierpnia oraz września na polach, gdzie w 2015 r. będą buraki, plantatorzy wykonali prace jesienne związane z nawożeniem, w oparciu o wykonane wcześniej analizy gleby, jak i przygotowaniem gleby do siewu w technologiach mulczowych z zastosowaniem ścierniskowych poplonów - podaje koncern. Rolnicy właśnie jako poplon wysiali oprócz gorczycy mieszankę TerraLife - BetaMaxx dopasowaną specjalnie do uprawy cukrowych buraków, w której skład wchodzi osiem roślin, o różnym poziomie penetracji gleby.
Jak podało Südzucker, mieszanka również trafiła do demo farm, które zlokalizowane są w każdym plantacyjnym rejonie. Dział doświadczeń założył dodatkowo doświadczenia, w których zostaną przetestowane warianty: z orką, mulczem z gorczycy, mulczem ze słomy, mulczem z mieszanki TerraLife - BetaMaxx.
Okazało się, że międzyplony wysiane na polach pod buraki, obecnie są w dobrej kondycji.
Jest to zasługa odpowiedniego przygotowania stanowisk, stosownego terminu siewu przez plantatorów oraz sprzyjającej aury. Mieszanka właściwa, prawidłowo zasiana, to naturalny głębosz, ochrona przed erozją spowodowaną czynnikami atmosferycznymi oraz wzbogacenie gleby w organiczną materię - informują doradcy Südzucker.
Warto pamiętać, że uprawa międzyplonów podnosi bezpieczeństwo fitosanitarne następczych upraw, powstrzymujemy spadek żyzności gleby, co prowadzi w efekcie do uzyskania wyższych plonów. Uprawa ich, również ze względu np. na programy środowiskowo rolno, zyskuje na popularności

bEJPHVCa
promowane
wiadomości rolnicze
KOMENTARZE
(0)