Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest sucho czy dokarmiać dolistnie?

0
Podziel się:

Trwa kolejna sucha i ciepła jesień. Oziminom brakować może składników mineralnych, a może należy podać je w formie dolistnej.

Jest sucho czy dokarmiać dolistnie?

Na początku suszy poleca się stosowanie dolistnych nawozów, ponieważ brak wody w początkowym okresie wzrostu na przykład "rzepaku", utrudnia jego rozwój. Przyczyni się do zahamowania systemu korzeniowego, oraz do pobrania składników pokarmowych, co odbija się w konsekwencji na roślinie i ma wpływ na gorsze przezimowanie.
W momencie, gdy susza trwa od dłuższego czasu, zabieg ten wówczas nie jest polecany. Po prostu jest za późno. W glebie wówczas mamy za mało wody i rośliny nie odzyskują turgoru na większą część dnia.
Dolistnego dokarmiania powinno się unikać nie tylko podczas pogody suchej, ale również przy dużym nasłonecznieniu oraz niskiej wilgotności powietrza.
Kiedy zdecydować się można na taki zabieg? Dobre warunki do dokarmiania roślin przez liście występują wcześnie rano, ale nie gdy jest rosa lub po południu czy wieczorem. Dokarmiać można rośliny również kiedy mamy do czynienia w wysoką wilgotnością powietrza, dobrą wilgotnością gleby, oraz gdy występuje małe nasłonecznienie i niższa temperatura.
W jesiennym okresie, ale również wiosną, szczególną uwagę należy zwrócić na przymrozki. Bowiem nie można dolistnego dokarmiania prowadzić zarówno krótko przed, jak i krótko po ich wystąpieniu. W praktyce wykonuje się ten zabieg co najmniej dwa czy trzy dni przed lub podobnie taką liczbę dni ale po nocy w której wystąpiły temperatury ujemne. Tylko kto to przewidzi, bo przecież z pogodą bywa bardzo różnie.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)