Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jurgiel chce rozwiązać Polski Związek Łowiecki? "Nie spełnia swojej roli"

160
Podziel się:

Plan odstrzału 40 tys. sztuk dzików musi być wykonany - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, pytany o działania resortu ws. zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). W czwartek odbyło się posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. ASF.

Jurgiel chce rozwiązać Polski Związek Łowiecki? "Nie spełnia swojej roli"
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Minister przypomniał, że m.in. na prośbę związków rolniczych i izb rolniczych w lutym podjął decyzję o redukcyjnym odstrzale 40 tys. dzików w przygranicznej 50-km strefie. Na ten cel zostało przeznaczone 18 mln zł. Niestety - jak mówił: - Polski Związek Łowiecki nie spełnił swojej roli (...) idzie to w kierunku rozwiązania tego związku, bo albo współpracuje z państwem i ta redukcja będzie dokonana, a jeżeli nie, to trzeba będzie podejmować inne działania - powiedział Jurgiel.

- To co się stało, to w mojej ocenie jest wynik ludzkiego działania; te ostatnie kilkanaście przypadków, a zwłaszcza te, które pojawiły się przy granicy z Białorusią, po tym jak podpisaliśmy porozumienia z Chinami, gdzie już praktycznie mieliśmy uznaną regionalizację. Pracowaliśmy nad tym pół roku. Nagle ktoś pewnie był zainteresowany, by Polsce się nie udawało i ten proces ruszył - mówił szef resortu rolnictwa.

Jurgiel przypomniał, że w styczniu br. wydane zostało rozporządzenie ws. zwalczania ASF, więc "prawnie jesteśmy przygotowani", ale potrzebna jest - jego zdaniem - większa jest świadomość rolników.

- W mojej ocenie rolnicy już po rozmowach, które prowadzimy, zaczynają się mobilizować. Wiedzą, że żarty się skończyły - mówił minister. Wprowadzone zostały świadectwa zdrowia zwierząt we wszystkich strefach ochronnych w związku z ASF, być może będą one obowiązywały w całym kraju - wyliczał.

Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski poinformował, że każda ze służb reprezentowanych na czwartkowym posiedzeniu zespołu międzyresortowego zajmującego się zwalczaniem ASF przedstawiła raport z podejmowanych działań. Jak mówił, Inspekcja Weterynaryjna nasiliła kontrole gospodarstw pod kątem bioasekuracji, kontrolowane są środki transportu zwierząt, targowiska. Przeprowadzane są szkolenia, są podejmowane działania informacyjne.

W jego ocenie, jeżeli chodzi ASF, służby współpracują z przedsiębiorcami (ubojniami, przetwórcami), natomiast mniej zrozumienia w tej sprawie wykazuje część handlarzy i rolników. Szef Inspektoratu Weterynarii podkreślił, że nawet małe gospodarstwa utrzymujące trzodę muszą przestrzegać takich zasad, jak uniemożliwienie dostępu do gospodarstwa zwierząt dzikich, dbałość o to, by nie karmić zwierząt paszą, do której nie mają dostępu dziki.

Poinformował, że poszukiwane są sposoby, jak skupić trzodę chlewną gotową już do uboju ze strefy zagrożonej. Każde zwierzę, które trafia do uboju z tamtego terenu, jest badane.

W Instytucie Weterynaryjnym w Puławach zbadano do tej pory 120 tys. próbek pobranych od dzików i świń; odnotowano 108 przypadków ASF u dzików oraz 17 ognisk w gospodarstwach utrzymujących świnie - poinformował w komunikacie resort rolnictwa. W opinii naukowców, aby skutecznie zwalczać chorobę, należy zlikwidować chów trzody chlewnej w gospodarstwach nieprzestrzegających zasad bioasekuracji, zakazać handlu obwoźnego, zmniejszyć populację dzików do 0,5 sztuk na km kw. - poinformowało MRiRW.

W wyniku kontroli przeprowadzonych po 10 sierpnia br. wydano 31 decyzji o uboju lub zabiciu świń w gospodarstwach niespełniających wymagań bioasekuracji, w łącznej liczbie 1669 sztuk.

Międzyresortowy zespół zajmujący się ASF zobowiązał m.in. ministra środowiska do ograniczenia populacji dzików na obszarach - ma tam być przeprowadzany odstrzał sanitarny.

W opinii szefa rolniczego OPZZ Sławomira Izdebskiego, kluczową sprawą w zwalczaniu ASF jest odstrzał dzików, tj. zmniejszenie ich populacji do 0,5 sztuki na km kw. "Po raz kolejny i ostatni opracowujemy szczegółową propozycję rozwiązania problemu ASF w Polsce i odstrzału dzików" - powiedział Izdebski dziennikarzom. Dodał, że jego organizacja chce też, by zostało zmienione prawo łowieckie, i by "został zrobiony porządek z Polskim Związkiem Łowieckim". Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi konkretne propozycje.

Według Izdebskiego kluczową sprawa jest też wypracowanie procedury "zdjęcia nadwyżek" produkcji trzody chlewnej ze stref zagrożonych, m.in. poprzez wykup świń np. na rezerwy państwowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(160)
Wędkarz
8 lat temu
Ja bym zlikwidował Polski Związek Wędkarski
Rodek
8 lat temu
Pan Jurgiel jest genialny. Po spektakularnym "sukcesie" jakim była dobra zmiana w stadninie w Janowie, dzięki czemu tegoroczna aukcja dała 3 razy mniejszy zysk niż zeszłoroczna. Teraz słoń musi się poobracać w innym składzie porcelany.
wegetarianin
8 lat temu
Moim zdaniem to trzeba rolnictwo zlikwidować i będzie spokój (dla jurgiela) Będzie mógł sobie w tym ministerstwie na stołeczku siedzieć, no i tyle. A taki rolnik, to upierdliwy jest. Świnie i krowy hoduje przyczyniając się do emisji gazów cieplarnianych. Zboża chemikaliami opryskuje i znów szkodzi. Dopłaty obszarowe bierze i na 500+ nie starcza. Jakby rolnicy świń nie hodowali, to sprawa ASF sama by się rozwiązała. Gdyby przypadkiem niejaki jurgiel czytał te komentarze, to niechby wziął powyższe pod uwagę
Kuba
8 lat temu
Niech Jurgiel poprosi o pomoc Maciarewicza . W ramach szkolenia obrony terytorialnej dziki może odstrzelić wojsko .
kuba
8 lat temu
Jurgiel, co się czaisz ? ,Po co będziesz zajmował się rolnictwem . Jest jeszcze tyle innych związków do rozwiązania.
...
Następna strona