Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Już nie tylko ziemniaki, cebula i jabłka. Polacy pokochali te owoce

0
Podziel się:

Jak twierdzą producenci, niewielkie amerykańskie owoce to obecnie najatrakcyjniejsza uprawa w Polsce - informuje "Puls Biznesu".

Już nie tylko ziemniaki, cebula i jabłka. Polacy pokochali te owoce
(kikatani/pixabay/domena publiczna)
bEKNClIR

Już nie tylko ziemniaki, jabłka i truskawki. Jak twierdzą producenci, amerykańskie borówki to obecnie najatrakcyjniejsza uprawa w Polsce - informuje "Puls Biznesu".

Rośnie podaż, rośnie popyt, a głośnego narzekania na ceny nie słychać. To sytuacja niezwykła wśród polskich producentów owoców.

- Mamy wysyp plantacji borówek amerykańskich, ale to owoce, które sprzedają się na pniu. Część sadowników przekwalifikowała się na nie z jabłek. To obecnie jedna z najatrakcyjniejszych upraw w Polsce - przyznaje Michał Lachowicz, szef Appolonii, która oprócz jabłek ma w ofercie właśnie amerykańskie borówki.

bEKNClIT

- Na rynku mówi się, że borówki to niezwykle dochodowy biznes. Rzeczywiście ceny na początku i na końcu sezonu zachęcają do uprawy. Wymaga ona jednak sporych inwestycji, a żeby ominąć dół cenowy, trzeba dodatkowo zainwestować w magazyny i chłodnie - dodaje Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.

W ostatnich pięciu latach powierzchnia upraw borówek wysokich w Polsce zwiększyła się o ponad 45 proc. - podaje BGŻ BNP Paribas za Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Obecnie wynosi około 7 tys. hektarów.

bEKNClJu
najważniejsze
czołówki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)