Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kandydaci z południowej Wielkopolski jednym głosem przeciwko kopalni

0
Podziel się:

Przeciwnicy powstania kopalni odkrywkowej w Wielkopolsce będą mieli solidne wsparcie w nowym sejmie i senacie. Spośród trzynastu parlamentarzystów wybranych w...

Kandydaci z południowej Wielkopolski jednym głosem przeciwko kopalni

Przeciwnicy powstania kopalni odkrywkowej w Wielkopolsce będą mieli solidne wsparcie w nowym sejmie i senacie. Spośród trzynastu parlamentarzystów wybranych w okręgu kalisko-leszczyńskim ośmiu oficjalnie zaprotestowało przeciwko tej inwestycji, przyłączając się do akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przedsiębiorczość dla Ekologii.

Stowarzyszenie zapraszało kandydatów z wszystkich zarejestrowanych list do podpisania "Deklaracji sprzeciwu wobec budowy kopalni odkrywkowej w południowo-zachodniej Wielkopolsce". Kandydaci mogli dodatkowo wygłosić swoją opinię przed kamerą oraz sfotografować się z planszą "#stopkopalni". - Najważniejsze decyzje dotyczące budowy kopalni będą zapadać na szczeblu władz krajowych. Dlatego potrzebujemy wsparcia parlamentarzystów i dlatego pytaliśmy ich o jasną deklarację w tej sprawie jeszcze przed wyborami - podkreśla Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczości dla Ekologii. Zwraca przy tym uwagę, że protest wobec kopalni będą w nowym parlamencie wspierać kandydaci ze wszystkich partii obecnych w sejmie: - To pokazuje, że sprzeciw wobec kopalni jest sprawą ponad podziałami.

Zgodnie na "nie"

Stowarzyszenie zebrało łącznie 36 deklaracji podpisanych przez kandydatów z różnych list, a także 22 wypowiedzi w nagraniach video i 22 zdjęcia. Mandaty poselskie w okręgu nr 36 zdobyło ostatecznie siedmiu uczestników akcji: Jan Dziedziczak, Bożena Henczyca, Jerzy Kozłowski, Joanna Lichocka, Jan Mosiński, Andżelika Możdżanowska i Adam Szłapka.
- Budowa kopalni w Oczkowicach uderzy w najbardziej urodzajne i rozwinięte tereny rolnicze Wielkopolski. Dlatego nie możemy zgodzić się na to, by w sposób lekkomyślny i krótkowzroczny zdewastować tak ważne tereny rolnicze - zwrócił uwagę Jerzy Kozłowski.

Z kolei Andżelika Możdżanowska podkreśliła potrzebę uszanowania woli mieszkańców terenów zagrożonych skutkami powstania kopalni: - Nie można dopuścić do tego, by powstawały inwestycje, które nie są społecznie akceptowane.

Swój zdecydowany sprzeciw wyraził także Jan Dziedziczak: - Jeśli wygra Prawo i Sprawiedliwość, kopalni nie będzie. Kropka.

Do akcji przyłączyli się także wszyscy kandydujący na urząd senatora w okręgu nr 94: Adam Kośmider, Julia Krakowiak, Sławomir Mocek, Grzegorz Rusiecki, Mariusz Trawka oraz Marian Poślednik, który ostatecznie zdobył mandat w powiatach rawickim i gostyńskim.

Posłuchają mieszkańców

W deklaracji kandydaci na parlamentarzystów zapewniali, że będą aktywnie wspierać protestujących przeciwko inwestycji mieszkańców, a wszelkie decyzje dotyczące kopalni odkrywkowej podejmą w zgodzie z opinią i interesem lokalnej społeczności. - Coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń związanych z budową kopalni odkrywkowej. Również ci, reprezentujący miejscowości oddalone od Rawicza i Gostynia, jak Kępno czy Kalisz - zauważa Leszek Wenderski. - Słusznie, bo jak wskazują eksperci, skutki tej inwestycji dotkną nie tylko bezpośrednich sąsiadów odkrywki - to sprawa związana z bezpieczeństwem żywnościowym całej Polski. Mamy nadzieję, że dzięki zdeterminowanym parlamentarzystom z południowo-zachodniej Wielkopolski ta świadomość wzrośnie również w polskim sejmie i senacie.

Pełna lista sygnatariuszy deklaracji została zamieszczona na stronie www.stopkopalni.pl. Z kolei na profilu www.facebook.com/stopkopalni można także zobaczyć filmy z wypowiedziami kandydatów oraz zobaczyć ich zdjęcia z planszą poparcia akcji.

| |

|
| --- | --- |
|

|

|
|

|

|

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)