Kolejne przypadki ASF szkodzą hodowcom trzody. Co z eksportem wieprzowiny do Azji?

Kolejne przypadki ASF szkodzą hodowcom trzody. Co z eksportem wieprzowiny do Azji?

Fot. JACEK LITWIN SE / EAST NEWS

Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso ocenia, że kolejne przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń są szkodliwe dla branży. Wskazuje, że utrudnieniu ulec mogą rozmowy w sprawie wznowienia eksportu wieprzowiny do krajów dalekiej Azji. To właśnie z uwagi na wirusa ASF nie chcą one kupować polskiego mięsa.

Aktualizacja 19:51

- To z pewnością nam nie pomoże. Poczekajmy jednak na wyniki, skąd ten wirus się wziął i w jaki sposób doszło do zarażenia. To będzie miało spore znaczenie w tłumaczeniu krajom trzecim całej sytuacji - uważa prezes Polskiego Mięsa.

Gospodarstwa z regionu zagrożonego występowaniem wirusa ASF nie mogą handlować swoim mięsem. Witold Choiński uważa, że należałoby tam całkowicie zlikwidować hodowlę trzody chlewnej.

- Uważam, że trzeba zapewnić takim hodowcom godziwe pieniądze za rezygnację z hodowli, by zrekompensować im w sposób godziwy wszelkie szkody. To jest i tak o wiele mniej kosztowne, niż wykrywanie kolejnych przypadków ASF i odwlekanie możliwości eksportu wieprzowiny z Polski poza UE - mówi Witold Choiński. Obecnie z tytułu rezygnacji z hodowli, rolnicy mogą liczyć na 50 złotych miesięcznie od każdej sztuki świni. Pieniądze otrzymują przez 3 lata.

Ministerstwie rolnictwa zwraca się także o likwidację hodowli trzody chlewnej na terenach zagrożonych wystąpieniem wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. - Apeluję szczególnie do małych gospodarstw, które nie mogą wdrożyć specjalnych procedur ochronnych w ramach programu bioasekuracji. Im się to nie opłaca lub jest to procedura zbyt skomplikowana. One powinny zrezygnować z hodowli - uważa Ewa Lech.

Lech prosi także o niehandlowanie wieprzowiną z terenów zagrożonych. - Chodzi zarówno o surowce jak i przetwory. Zarówno mięso wieprzowe, jak i dziczyznę. Apelujemy także do korzystających z agroturystyki, by nie nabywali takiego rodzaju żywności od gospodarzy - wskazuje Ewa Lech.

Kraje azjatyckie nie uznają wobec Polski zasady regionalizacji. Embargo na import wieprzowiny nałożone jest więc na całą Polskę, a nie obszar, na którym stwierdzono występowanie Afrykańskiego Pomoru Świń. Wysyłka mięsa wieprzowego odbywa się głównie do krajów UE, przede wszystkim Włoch i Niemiec.

Tymczasem resort rolnictwa pracuje nad nowelizacją ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, między innymi z uwagi na kolejne ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń na Podlasiu. Specjalny zespół rozpoczął pracę w poniedziałek.

Jak informuje podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa Ewa Lech, planowane jest wzmocnienie roli Powiatowego Lekarza Weterynarii. - Chcielibyśmy umożliwić mu nakazanie zarządowi lub kołu łowieckiemu dokonania uboju sanitarnego w zakresie każdej choroby zwalczanej z urzędu. Powiatowy Lekarz Weterynarii będzie także mógł żądać od zarządów dróg rozkładania mat na drogach ograniczających ryzyko przeniesienia wirusa. Dotyczy to terenów najbardziej zagrożonych - wskazuje podsekretarz stanu.

Ewa Lech dodaje, że w przypadku ostatnich ognisk ASF na Podlasiu Główny Inspektorat Weterynarii pracował prawidłowo. - Ogniska choroby oraz stada są utylizowane w ciągu kilkunastu godzin. W krajach bałtyckich, które także zmagają się z Afrykańskim Pomorem Świń, wykryty wirus jest utylizowany dłużej. Do naszych służb pretensji nie mamy - podkreśla Ewa Lech.

Projekt nowelizacji ustawy może trafić do laski marszałkowskiej jeszcze w tym roku.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
ROBBY CAHVO
2016-08-14 18:08
Pozdrowienia

Jak się czujesz dzisiaj każdy, oto dobra nowina o pożyczkę finansową assiatance am Robby CAHVO jestem pożyczkodawcy pieniędzy, które oferują pożyczki bez żadnego opóźnienia z Bogiem obawiając i uczciwość spróbować odpowiedzieć na więcej szczegółów, itp kwota potrzebna, czas, numer telefonu komórkowego , kraju, nazwa, wracaj do warunków pożyczki

E-mail: robbycahvo@hotmail.com
jankry1989
2016-08-10 06:54
Wszystko robione na czyjeś zamówienie, szczepionki chorób hodowane i przechowywane w laboratoriach, inni muszą wejść na tamte rynki