Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
promowane
22.06.2011 11:18

Kończą się truskawki

Truskawką w tym roku nie sprzyja pogoda. Jest zbyt sucho, co wpływa na wielkość owoców. Ceny truskawek są wysokie. Na targowiskach kilogram truskawek kosztuje...

Podziel się
Dodaj komentarz

Truskawką w tym roku nie sprzyja pogoda. Jest zbyt sucho, co wpływa na wielkość owoców. Ceny truskawek są wysokie. Na targowiskach kilogram truskawek kosztuje od 5 do 8 zł za kg. W ubiegłym roku truskawki kosztowały średnio 3,5 zł za kilogram, ale i tak były blisko dwa razy droższe niż w 2009 r.
Zakłady przetwórcze skupiają truskawki na mrożonki, nawet za 4,5 zł za kg 3 zł kosztują truskawki przeznaczone na koncentrat.
Według szacunków specjalistów, zbiory truskawek będą niższe od ubiegłorocznych, gdy zebrano 177 tys. ton. W tym roku szacuje się, że będzie około 140 tys. ton.
Na rynku zaczynają pojawiać się inne krajowe owoce, maliny, czereśnie, wiśnie. Owoce te również są drogie. W hurcie maliny kosztują od 10 do nawet 24 zł, natomiast czereśnie od 3 do 12 zł. Średnia cena czereśni w 2010 r. wynosiła 4 zł.
Na targowiskach czereśnie sprzedawane są po 10 - 15 zł. Wysokie ceny wynikają z kosztownej produkcji tych owoców. Sady muszą być osłaniane siatkami, bo czereśnie zjadane są przez ptaki.

Tagi: promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz