Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Krymie. Ukraina kwestionuje legalność eksportu zboża

0
Podziel się:

Rosjanie i Ukraińcy są głównymi eksporterami zboża w regionie i rywalami w handlu z Afryką Północną i Bliskim Wschodem.

Konflikt na Krymie. Ukraina kwestionuje legalność eksportu zboża
(Reporter Poland)

Ukraińskie władze zaprotestowała przeciwko eksportowi krymskiego zboża, negując jego podstawy prawne w związku z aneksją półwyspu przez Rosję. Jęczmień wysłano już do Arabii Saudyjskiej i na Cypr.

Rosja i Ukraina są głównymi eksporterami zboża w regionie i rywalami w handlu z Afryką Północną i Bliskim Wschodem. Wcześniej w czwartek Moskwa poinformowała o umowie handlowej obejmującej dostawy zboża z Krymu do Arabii Saudyjskiej i na Cypr.

Od 23 czerwca wyeksportowano z Krymu do Arabii Saudyjskiej ponad 22 tys. ton jęczmienia, a na Cypr ponad 4,6 tys. ton tego zboża - poinformowała w czwartek rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) na swej stronie internetowej.

Rossielchoznadzor nie podał nazwy firmy eksportującej zboże.

_ - Nie wiem, jak oni mogli wyeksportować to zboże, gdyż jest to suwerenne terytorium Ukrainy. Potrzebne są certyfikaty fitosanitarne _ - powiedział agencji Unian ukraiński minister ds. polityki agrarnej i żywnościowej Ihor Szwajka.

Przypomniał, że Krym, który ma wiele portów, jest gotów eksportować rocznie 400-500 tys. ton zboża, czyli około połowę zbiorów.

Od początku tegorocznych żniw na Krymie wyprodukowano 306 tys. ton jęczmienia wczesnej odmiany i ponad 334 tys. ton pszenicy. Przewiduje się zbiory zboża na poziomie jednego miliona ton.

Na początku lipca minister rolnictwa w samozwańczych władzach Krymu Nikołaj Poliuszkin poinformował, że Krym zamiera wyeksportować pół miliona ton zboża.

Unia Europejska, nie uznając aneksji Krymu przez Rosję, wprowadziła od 25 czerwca zakaz importu towarów z półwyspu; zezwolono jedynie na wwożenie towarów z certyfikatami ukraińskich władz.

Arabia Saudyjska jest trzecim na świecie importerem rosyjskiego zboża po Turcji i Egipcie.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawa operacja na Ukrainie. Trwa atak na separatystów To już regularna wojna. Trwa operacja przeciwko prorosyjskim rebeliantom na wschodzie Ukrainy.
Rosja ich popierała i przestała. Skarżą się... Legendarny przywódca Tatarów krymskich, oskarżył Rosję o stosowanie wobec Tatarów na Krymie polityki represji po marcowej aneksji półwyspu.
Nie uwierzysz, co potrafi zrobić ten robot To pierwszy raz, gdy powierzono maszynie tę pracę, tradycyjnie od wieków wykonywaną przez żydowskich kopistów.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)