Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.12.2014 08:58

Kontrola polskiej żywności. Czeski minister potwierdza istnienie instrukcji

Ten kraj jest trzecim co do wielkości odbiorcą naszej żywności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstva zemědělství Ceske Republiki)

W pierwszych godzinach po ujawnieniu instrukcji minister rolnictwa Marian Jureczka (na zdj.) zaprzeczał, że instrukcja istnieje, a jeśli coś jest w obiegu to musi być falsyfikatem lub fragmentem wyrwanym z kontekstu. Dopiero teraz, po długim naleganiu redaktora czeskiej telewizji polityk przyznał, że rozpiska była autentyczna i obowiązywała.

Chodzi o szczegółowe kontrole polskiej żywności - w tej sprawie specjalną instrukcję, którą otrzymały czeskie służby, wydał dyrektor Departamentu Kontroli Laboratoryjnej i Certyfikatów Państwowej Inspekcji Rolnej w Czechach Jindrzich Pokora. Instrukcja zaleca szczególnie dokładne kontrolowanie artykułów spożywczych pochodzących z Polski. Wymienione są w niej konkretne towary, na które inspektorzy mają zwrócić szczególną uwagę, m.in.: owoce i warzywa (w szczególności jabłka), mięso i wyroby mięsne, mleko i nabiał, ryby oraz ich przetwory.

Instrukcja określa też konkretne parametry, jakie powinny być sprawdzane w każdej grupie produktów i wskazuje konkretne osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie analiz laboratoryjnych w Pradze i Igławie (Jihlavie).

Minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że wewnętrzna czeska instrukcja ws. kontroli polskiej żywności jest niezgodna z prawem europejskim, narusza zasady zaufania służb inspekcyjnych UE i podważa wiarygodność służb czeskich.

Sawicki we wtorkowej rozmowie z szefem resortu Czech Marianem Jureczką powiedział, że działania czeskich służb kontrolnych w stosunku do polskiej żywności są niedopuszczalne. Jureczka zapewnił wówczas Sawickiego, że instrukcja została przygotowana bez jego wiedzy. Zobowiązał się przesłać do Polski dane o kontrolowaniu w Czechach żywności sprowadzanej z całej UE i zapewnił, że poziom kontroli polskiej żywności jest zdecydowanie mniejszy niż z pozostałych państw.

Czeski minister poprosił też Sawickiego o rozmowę podczas najbliższego posiedzenia unijnej rady ministrów ds. rolnictwa. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia br. w Brukseli. Czechy są trzecim co do wielkości odbiorcą naszej żywności. Wartość eksportu do Czech za trzy kwartały tego roku osiągnęła ok. 1 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, gospodarka światowa, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz