Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
30.01.2017 19:08

Kredyty dla rolników. W puli jest 250 mln złotych

Rolnicy, zainteresowani pomocą na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych, mogą starać się o kredyty. Będą one dostępne od 1 lutego, w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przez pierwsze 3 miesiące tego roku mogą oni uzyskać pożyczki warte łącznie 250 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Rolnicy, zainteresowani pomocą na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych, mogą starać się o kredyty. Będą one dostępne od 1 lutego w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przez pierwsze 3 miesiące tego roku mogą oni uzyskać pożyczki warte łącznie 250 mln zł.

Dodatkowo ARiMR przekaże środki w wysokości 2,07 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych - poinformowała Agencja.

Kredyt może zostać udzielony w terminie do 12 miesięcy od daty oszacowania szkód przez komisję powołaną przez wojewodę, jeżeli szkody spowodowane przez niekorzystne zjawisko atmosferyczne wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie. Szkoda musi przekraczać kwotę 1050 zł.

Kredyt można przeznaczyć na przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarni i innych budynków i budowli służących do produkcji, jak również na zakup m.in. kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, stada podstawowego inwentarza żywego czy nowych ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych.

Które banki udzielą kredytów?

O kredyt na wznowienie produkcji rolnej (linia K01 i K02, DK01, DK02) rolnicy mogą ubiegać się w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w bankach BGŻ BNP Paribas S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, PEKAO S.A., BZ WBK S.A. oraz Raiffeisen Bank Polska S.A. oraz Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oprocentowanie kredytu jest zmienne i nie może wynosić więcej niż stopa referencyjna WIBOR 3M, powiększona nie więcej niż o 2,5 punktu procentowego. Rolnik, w zależności od linii kredytowej, płaci 0,67 tego oprocentowania, jednak nie mniej niż 3 proc. lub 0,5 oprocentowania; nie mniej niż 1,5 proc., jeżeli w dniu wystąpienia szkód co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych było ubezpieczonych co najmniej od jednego ryzyka. Pozostałą część płaci Agencja.

Obecnie WIBOR 3M wynosi 1,73 proc.

Tagi: gospodarka, rolnictwo, banki, kredyty, pap, arimr, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-01-2017

mieszczuchznowu nieroby dostaja kase brawo lepsi jak gornicy

31-01-2017

BogdanTo teraz będą mieli za co pić.

31-01-2017

BogdanPrzecież te nieroby nawet kury nie mają nie wspominając o krowie czy świni. Baby znają jeden kierunek - DO GMINY PO ZAPOMOGE. a chłop pod sklep może … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)