Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt dot. dodatkowych zarobków rolników bez konieczności rezygnacji z KRUS

25
Podziel się:

Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Projekt dot. dodatkowych zarobków rolników bez konieczności rezygnacji z KRUS
(Bartosz Wawryszuk)
bEUwzqVx

Projekt trafił do laski marszałkowskiej na początku września, Połączone komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej zajęły się projektem 20 września, został on skierowany do podkomisji. We wtorek posłowie przyjęli sprawozdanie komisji.

Projekt autorstwa posłów PiS zakłada przede wszystkim możliwość "dorobienia" przez rolnika nie do granicy obecnej - czyli połowy minimalnego wynagrodzenia - ale do kwoty całości tego wynagrodzenia, bez utraty możliwości pozostania w KRUS. Dotyczy to zarabiania na podstawie umów innych niż umowa o pracę.

Projekt ten reguluje także stosunki pracy w KRUS. Według projektu "Prezes Kasy powołuje i odwołuje kierowników komórek organizacyjnych i ich zastępców w centrali, oddziałach regionalnych i placówkach terenowych oraz dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców, kierowników placówek terenowych i ich zastępców, a pozostałych zatrudnia na podstawie umowy o pracę".

bEUwzqVz

Kolejną zmianą jest możliwość lokowania przez KRUS wolnych środków funduszu administracyjnego.

Projekt ten trafi do drugiego czytania w Sejmie.

Komisje zajęły się także drugim projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym, autorstwa PSL. Dotyczy on wieku emerytalnego. Chodzi o wydłużenie okresu przechodzenia na emeryturę przez rolników na dotychczasowych zasadach do końca 2020 roku, a nie tylko do końca 2017, jak jest obecnie. Warunkiem byłoby posiadanie 30 okresów składkowych w KRUS. Posłowie uznali, że także ta ustawa powinna być dalej procedowana, skierowali ją do podkomisji.

bEUwzqWa
najważniejsze
promowane
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Tadeusz z Or...
5 lata temu
rozumiem,ze miesieczny dochód ponad 2000 zl rolnika nie bedzie opodatkowany i rolnik moze jeszcze dorabiac w Radach nadzorczych czyli w Kólkach Rolniczych, Ochotniczych Strazach Pozarnych i Urzedach Gminnych, no fajnie , tylko rolnikiem zostac, zaraz kupuje kilka hektarow i z samuch dopłat wyzyje
bols
5 lata temu
Oj, będziemy wpiepszać smaczne GMO dzięki sprzedajnym prostytutkom ! Ciemny ludzie ogarnij się !
Nie dla CETA
5 lata temu
Nie pozwolmy amerykanom by w darli sie w nasze ziemie Nigdy!
bEUwzqWb
Swiadomi
5 lata temu
CETa nas zniszczy jesli ta umowa przejdzie Ratujmy sie Rodacy! W nas sila!
Ktos
5 lata temu
Każdy polityk powinien być przebadany przez psychiatre
...
Następna strona