Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lasy państwowe
17.06.2014 18:10

Lasy Państwowe powinny być "formą korporacji prawa publicznego"

Oto pomysł prof. Jerzego Hausnera co zrobić z państwowym podmiotem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Jastrzebski/East News)

Takiego zdania jest profesor Jerzy Hausner (na zdjęciu). - _ Ewentualna prywatyzacja byłaby nieuzasadniona i ryzykowna _- tłumaczył też Hausner podczas Krajowej Narady Leśników. Według ministra środowiska Macieja Grabowskiego, o prywatyzacji nie ma mowy.

Zdaniem prof. Hausnera, _ obecny status prawny Lasów Państwowych jest niedookreślony i nieadekwatny _. Według niego właściwa _ powinna być forma korporacji prawa publicznego _. Zaznaczył, że w polskim systemie prawnym obecnie nie ma takiej konstrukcji prawnej. _ - Pójście w tym kierunku oznaczałoby wprowadzenie takiej konstrukcji, która zresztą istniała w Polsce międzywojennej _ - wyjaśnił.

W opinii profesora, taka korporacja powinna wypełniać trzy rodzaje zadań. _ - Powinna być z jednej strony wyspecjalizowaną i wyodrębnioną służbą państwową. Powinna być agencją państwa wypełniającą powierzone jej określone działania administracyjne i powinna być specjalistycznym przedsiębiorstwem publicznym _.

Według Hausnera taka korporacja powinna mieć zapewnioną trwale stuprocentową własność skarbu państwa, nie powinna mieć zdolności upadłościowej i dlatego _ podstawą proponowanego odrębnego statusu LP powinien być odpowiedni zapis w konstytucji, który uniemożliwiałby prywatyzację takiej korporacji publicznej _.

Ekonomista odniósł się do pojawiającej się w politycznej dyskusji sprawy prywatyzacji LP. Jego zdaniem, taki krok byłby _ nieuzasadniony i ryzykowny _.

Minister środowiska Maciej Grabowski powiedział dziennikarzom, że obecnie nie ma mowy o prywatyzacji LP. _ Nie ma ani potrzeby, ani planów, żeby ten stan zmieniać. On jest bardzo korzystny dla nas wszystkich _ - ocenił.

Zdaniem Grabowskiego, LP są dobrze zarządzane. - _ Cięcia są na poziomie 60 procent przyrostów, więc gospodarka leśna prowadzona jest w sposób wzorcowy. Jeszcze przed wojną cięcia były o 50 proc. większe niż przyrost drewna w lesie. LP zrobiły wielką, korzystną ewolucję dla gospodarki kraju _ - ocenił minister.

Według dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka organizowana w Kielcach z okazji 90-lecia LP Krajowa Narada Leśników - to przede wszystkim _ okazja do świętowania, a także spojrzenia w przyszłość _. Jego zdaniem można mówić o dużym optymizmie w tej kwestii. _ Te 90 lat wskazało na słuszność polskiego modelu leśnictwa i że warto taki system zarządzania utrzymać, ale również udoskonalać _ - powiedział.

Państwowe Gospodarstwo Leśne _ Lasy Państwowe _ zostało powołane do życia na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP z 28 czerwca 1924 roku. Obecnie jest największą w Europie organizacją zarządzającą lasami publicznymi. Jak wynika z danych LP, mają one w pieczy prawie 80 proc. z ponad 9 mln ha lasów.

Organizacja LP opiera się na 430 nadleśnictwach, 17 dyrekcjach regionalnych oraz dyrekcji generalnej. Łącznie w LP pracuje 25 tys. osób.

Kierownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Hausner wystąpił podczas Krajowej Narady Leśników z referatem _ Uwarunkowania ekonomiczne gospodarki leśnej _.

W Warszawie zebrała się dziś, bez udziału prof. Hausnera, Rada Polityki Pieniężnej, pierwszy raz po ujawnieniu przez tygodnik _ Wprost _ stenogramu nagrań rozmowy między prezesem NBP Markiem Belką i ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem. W stenogramach pojawiła się wypowiedź Belki m.in. nt. RPP i prof. Hausnera.

Prof. Hausner nie chciał dziś rozmawiać z dziennikarzami.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: lasy państwowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz