Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Linie do produkcji brykietu. O czym należy pamiętać?

0
Podziel się:

Brykiet jest często stosowanym surowcem opałowym. Zazwyczaj jest wyrabiany z materiałów drzewnych. Może być wykonany z trocin, torfu, miału, węgla drzewnego...

Linie do produkcji brykietu. O czym należy pamiętać?
Brykiet jest często stosowanym surowcem opałowym. Zazwyczaj jest wyrabiany z materiałów drzewnych. Może być wykonany z trocin, torfu, miału, węgla drzewnego oraz słomy. Kształt produktu musi spełniać pewne standardy - jego przekrój może być okrągły, owalny, prostokątny lub ośmiokątny. Aby uzyskać jak najlepszą funkcjonalność produktu, należy pamiętać o poszczególnych etapach w procesie produkcji.

Rodzaje brykietu

Brykiet może mieć zastosowanie przemysłowe lub stanowić rozpałkę do kominka czy grilla. Te z podstawą w kształcie koła lub walca posiadają średnicę od 5 do 8 cm. Ich długość może wynosić od kilku do kilkunastu cm. Wyróżnia się również brykiet ośmiokątny z małym otworem pośrodku, znajdujący swoje zastosowanie jako rozpałka w kominku. To samo zadanie spełnia produkt w kształcie prostopadłościanu.

Produkcja brykietu

Należy pamiętać, że brykiet zawdzięcza swoją łatwopalność temu, że jest idealnie suchy i posiada gęstą masę. Pierwszym etapem produkcji jest przeniesienie mokrych trocin do separatora grubszych frakcji. Ma on za zadanie usunąć większe kawałki drewna, deski czy duże kamienie. Tak przesiane trociny trafiają do suszarni bębnowej. Poziom wilgotności spada z ok. 60% do ok. 12%. Następnie materiał zostaje oddzielony od czynnika suszącego oraz pary wodnej. Wysuszona masa wędruje do młyna bijakowego, gdzie zostaje rozdrobniona i przekształcona w jednolitą frakcję. Wreszcie materiał ląduje w brykieciarce, gdzie następuje formowanie odpowiednich brył. Schłodzony i utwardzony brykiet zostaje przekazany maszynie pakującej, która umieszcza go w paczkach.

Urządzenia linii produkcyjnej

Firma Comerc posiada w swojej ofercie zarówno brykieciarki mechaniczne, jak i hydrauliczne. Umożliwiają one produkcję brykietu nie tylko z trocin, ale również ze słomy Wydajność brykieciarki należy dostosować do własnych potrzeb kierując się oczywiście rodzajem materiału jakim dysponujemy oraz jego ilością. Kolejnym urządzeniem będącym częścią składową linii produkcyjnej jest młyn bijakowy. Cechuje się on dużą wydajnością przy niskich kosztach utrzymania. Często posiada specjalną kieszeń, w której lądują kamienie oddzielone od rozdrabnianego materiału. Aby granulat nie osadzał się na ściankach maszyny, sprzęt musi być wyposażony w regulowany system wentylacyjny. Niektóre z młynów posiadają również regulację obciążenia. Urządzeniem umożliwiającym dokładnie wysuszenie materiału jest suszarnia bębnowa. Poprzez obrotowy ruch bębna oraz bezpośredni kontakt materiału z gorącym powietrzem, materiał przemieszcza się w kierunku wylotu, a wilgoć zostaje zniwelowana. Pozostałe urządzenia wchodzące w skład linii to
podajniki listwowe, separatory pneumatyczne i magnetyczne, zbiorniki buforowe, urządzenia odbierające czy silosy. Tego typu linie zazwyczaj są już w pełni zautomatyzowane (zwłaszcza nowo powstałe obiekty), co wymaga wyposażenia linii w rozbudowany system sterowania wraz z szafami sterowniczymi.

Brykiet nie jest oczywiście jedynym materiałem opałowym, choć jest coraz częściej wybierany przez przedsiębiorców i osoby prywatne. Comerc zajmuje się również projektowaniem i montażem linii do produkcji pelletu, drobnego granulatu w kształcie walców. Zaletą produktu jest to, że przy jego spalaniu powstaje bardzo mała ilość popiołu, co zwiększa komfort użytkowania w indywidualnych piecach c.o. oraz kominkach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)