Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mączniak rzekomy cebuli

0
Podziel się:

Mączniak rzekomy jest chorobą atakującą coraz więcej plantacji cebuli. Słoneczna i bezdeszczowa pogoda kilku ostatnich tygodni spowodowała błędną reakcję...

Mączniak rzekomy cebuli

Mączniak rzekomy jest chorobą atakującą coraz więcej plantacji cebuli. Słoneczna i bezdeszczowa pogoda kilku ostatnich tygodni spowodowała błędną reakcję plantatorów-odłożenie w czasie zapobiegawczych oprysków fungicydowych.

Rozwojowi mączniaka sprzyja:

-zachwaszczenie- w szczególności wysokie chwasty zwiększają wilgotność

-zamglenie

-gęsta rozsada

-brak lub zbyt rzadkie zmianowanie

W początkowym okresie porażenia chorobą na liściach pojawiają się wodniste, rozmyte bladożółte plamy, przechodzące w gnilne. W zaawansowanej fazie mączniak objawia się białym, mączystym nalotem w dolnej części blaszki liściowej. Na górnej stronie blaszki są okrągłe, nieregularne plamy koloru żółto-brązowego. Zaatakowane rośliny są wygięte ku dołowi a ich rozwój jest zahamowany. Mączniak najczęściej atakuje starsze liście. Cebula broniąc się wytwarza więcej liści, szyjka grubieje ale nie przyrasta na masie. Rzadko zamierają całe rośliny, ale wzrost bulw jest zahamowany i stają się one gąbczaste tracąc na jakości. Bardzo często rośliny porażone mączniakiem atakują inne grzyby, głównie z rodzaju alternaria i stemphylium.

Grzyb zimuje w zainfekowanych cebulach, nasionach lub oospory w glebie i resztkach cebul. Wiosną grzybnia przerasta do liści i atakuje roślinę systemicznie. Zarodnikowanie, które odbywa się podczas wilgotnych nocy, może rozpocząć się już w maju. Do zarodnikowania wystarczy jednak rosa lub mgła, trwające min.3 godziny. W miarę wysychania rosy zarodniki konidialne odrywają się i poprzez ruchy powietrza rozsiewają na sąsiednie rośliny. Średnia przeżywalność zarodników to 4 dni. Ponowne skiełkowanie może zajść już w małej ilości wody, ale wymaga optymalnej temp. 7-16st.C.

Długotrwałe opady mogą zablokować proces zarodnikowania.

Najgwałtowniejszy rozwój następuje w czasie zmiennej pogody- ciepłej, letniej i deszczowej. 1 cykl rozwojowy trwa 6-9 dni.

Mączniak może spowodować nawet 70% straty w plonie. Cebulom z plantacji, w której wystąpiła choroba, obniża się jakość i wartość handlowa. Choroba ma również duży wpływ na gorsze przechowywanie.

Istnieje kilka sposobów, którymi możemy chociaż w części zapobiec epidemii mączniaka. Pierwszy sposób to siew cebuli w suchą i gorącą pogodę (temp. min.25st.C). Jeśli deszczujemy cebulę to należy dać czas roślinom na wyschnięcie, czyli deszczować do południa.

Zwalczanie należy rozpocząć w momencie pojawienia się pierwszych objawów mączniaka na danej plantacji lub w okolicy. Należy użyć fungicydów zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin. Każdy zabieg należy wykonać rano lub po południu ze środkami zwiększającymi przyczepność. Fungicydy należy stosować w czasie suchej pogody, ponieważ każdy deszcz czy deszczowanie mogą je zmyć. W czasie chłodnej i wilgotnej pogody należy powtarzać zabiegi co 7 dni, gdy jest sucho można powtórzyć po 10 dniach. Zapobiegawczy zabieg można stosować po każdym deszczu u odmian szczególnie wrażliwych na mączniaka. Z reguły zapobiegawczo stosuje się środki działające powierzchniowo z grupy strobilurin. Na plantacjach nasiennych pierwszy zabieg powinno wykonać się w dniach 15-20 maja, z cebuli dymki gdy osiągnie 15-20 cm wysokości a na cebuli siewu ozimego 10-20 czerwca.

W przypadku mączniaka idealnie sprawdza się powiedzenie: "lepiej zapobiegać niż leczyć" gdyż nie każdy zauważy pierwsze, subtelne objawy choroby a spóźnienie się z zabiegiem może spowodować, że grzyb zajmie nam już całe pole.

Źródła:

www.aspnet.org

www.inhort.pl

www.rhs.org.uk

www.web.entomology.cornell.edu

Opracowała: Joanna Oracz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)