Marnowanie żywności. Ponad połowa uczniów wyrzuca kanapki do kosza

Marnowanie żywności. Ponad połowa uczniów wyrzuca kanapki do kosza

Fot. william87/iStockphoto
Więcej niż połowa kanapek, które zabierają z domu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, ląduje w koszu na śmieci - ocenili nauczyciele, biorący udział w badaniu Millward Brown o marnowaniu żywności. Według ankietowanych pedagogów, winę za to ponoszą słodycze i przekąski.

Badanie o nazwie Talent do niemarnowania - którego wyniki udostępniono - zostało przeprowadzone w styczniu 2014 r. na reprezentatywnej próbie 1000 nauczycieli.

Według nauczycieli 58 proc. kanapek przygotowanych przez rodziców dla dzieci nie jest przez nie zjadanych w szkołach, ale ląduje w koszach na śmieci. Marnuje się także jedzenie przygotowywane w szkołach, np. obiady na stołówkach. I tak: nie jest zjadanych 42 proc. surówek, 34 proc. zup, 33 proc. kasz i ryżu, 30 proc. warzyw, 24 proc. ziemniaków i 20 proc. mięsa. W koszach ląduje też 29 proc. owoców i 27 proc. mleka.

Główną przyczyną tego stanu rzeczy - zdaniem pedagogów - jest to, że uczniowie wolą jeść słodycze i przekąski. Uważa tak 84 proc. nauczycieli. 70 proc. z nich sądzi, że dzieci nie lubią tego, co przygotowują im rodzice, a 50 proc., że nie lubią posiłków przygotowywanych na stołówce. 32 proc. ocenia, że uczniowie zamiast kanapek i obiadów szkolnych wolą zjeść hamburgery, pizzę lub frytki. Część nauczycieli problem widzi w zbyt dużych porcjach przygotowywanych przez rodziców (uważa tak 31 proc. pedagogów) lub na stołówkach (odpowiedziało tak 12 proc.).

Na podstawie ankiet wypełnionych przez nauczycieli autorzy badania ocenili, że jedzenie w szkole marnuje 4,5 tys. uczniów podstawówek i gimnazjów. To oznacza, że rocznie w szkołach marnuje się żywność warta 236 tys. złotych (przy średnim koszcie jednej kanapki wynoszącym 1,5 zł).

Badanie Talent do niemarnowania było zrealizowane na zamówienie programu Tesco dla Szkół. W ramach akcji, przy współpracy merytorycznej Federacji Polskich Banków Żywności, przygotowano ogólnopolski program edukacyjny poświęcony w całości problematyce marnowania żywności. Uczestniczyło w nim ponad 6 tys. dzieci oraz ich nauczyciele i rodzice. Uczniowie mieli m.in. nagrać krótki film związany z tematem programu.

Z myślą o rodzicach przygotowano materiały, w których wyjaśniono m.in. dlaczego zamiast jednej dużej kanapki przygotować dziecku dwie mniejsze (wtedy np. może się podzielić drugim śniadaniem z kolegą), jak pakować kanapki, owoce i warzywa, by po wyjęciu z plecaka nadal wyglądały apetycznie. Zachęca się ich także do tego, by rozmawiali z dziećmi, dlaczego nie powinno się marnować żywności z powodów etycznych, ekologicznych i finansowych.

Według twórców programu, w szkołach biorących udział w przedsięwzięciu problem marnowania żywności przez dzieci zmniejszył się.

Czytaj więcej w Money.pl

 

dzieci, jedzenie, przekąski, smieci, kanapki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ZX80
83.238.95.* 2014-04-02 13:13
Dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji o zmianie portalu finansowego. Wykonanie tego zadania też możecie zameldować. O bezstronności nie omieszkam poinformować moich znajomych. Żegnam i miłego cenzurowania.
debos
83.6.117.* 2014-04-02 09:58
To z tej biedy z nędzą i głodu dotykającego miliony dzieci.
ersatz to nie jedzenie
178.36.242.* 2014-04-02 09:23
Dzieci i psy instynkt mają.Połóż przed psem po kawałku z zakupów i patrz na co parska.