Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mikotoksyny wywołać mogą problemem w ziarnie kukurydzy

0
Podziel się:

W tym roku spodziewać się możemy większego problemu z mikotoksynami w ziarnie kukurydzy, związane to jest z obserwowanym porażeniem kolb przez grzyby z rodziny...

Mikotoksyny wywołać mogą problemem w ziarnie kukurydzy

W tym roku spodziewać się możemy większego problemu z mikotoksynami w ziarnie kukurydzy, związane to jest z obserwowanym porażeniem kolb przez grzyby z rodziny Fusarium.
Najbardziej zagrożone są plantacje z odmianami późniejszymi, których ziarno dojrzewa później, przez dłuższy czas będzie obecne na polu oraz dłużej będzie utrzymywać wyższą wilgotność.
To warunki pogodowe odpowiedzialne są za nasilenie porażenia kolb tą grupą grzybów. W gospodarstwie przeciętnym do problemów z fuzariozami podejść należy kompleksowo poprzez odpowiednie zmianowanie, agrotechnikę czy odpowiedni dobór odmian. Teraz jest już na to za późno, ale działania te można zastosować w sezonie następnym.
W gospodarstwach większych problem jest dodatkowo minimalizowany przez prowadzenie ochrony insektycydowej (głównie przeciwko omacnicy prosowiance) oraz coraz bardziej popularnej ochronie fungicydowej kukurydzy. Zabiegi takie wymagają jednak posiadania szczudłowych opryskiwaczy, a nie każde gospodarstwo może sobie pozwolić na zakup takiego sprzętu.
Z porażonych kolb jak wiadomo otrzymujemy słabej jakości ziarno, które jeśli jest zbyt mocno opanowane przez grzyby nie nadaje się już do celów konsumpcyjnych ani do produkcji paszy. W takim ziarnie mogą się znajdować groźne mikotoksyny, które znacznie przekroczą dopuszczalne normy. Warto zaznaczyć również, że kiszonki też mogą zawierać przekroczone normy mikotoksyn.
Skutecznej metody niestety nie ma, która całkowicie pozwoli uniknąć skażenia ziarna jeśli na polu występują widoczne objawy fuzariozy. Jednak zastosować można pewne rozwiązania w celu ograniczenia ich szkodliwości.

  1. Wcześniejszy zbiór ziarna Na jesieni warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi grzybów. W związku z tym obserwować będziemy coraz większe porażenie w kolbach. Zatem warto zebrać ziarno wcześniej, nawet jeśli nie osiągneło odpowiedniego poziomu wilgotności. Wtedy lepiej je dosuszyć i tym samym ograniczyć dalszy rozwój grzybni, niż ryzykować całkowite zdyskwalifikowanie ziarna.
  2. Prawidłowa praca kombajnu Minimalizowanie uszkodzenia ziarniaków ograniczy ryzyko dalszego zanieczyszczania ziarna. Drobnoustroje rozwijają się na uszkodzonych ziarniakach, utrąconych zarodkach, a szczególnie na wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniach, które są bardziej wilgotne niż samo ziarno.
  3. Dosuszenie ziarna Dosuszenie ziarna kukurydzy jest nieodzownym elementem jaki wykonać należy przed jego magazynowaniem. Przy czym pamiętać należy, że proces dosuszania ziarna nie powoduje spadku aktywności biologicznej mikotoskyn. Jednak ograniczyć może rozwój grzybni. 4.Warunki przechowywania Aby przechowywać bezpiecznie ziarno kukurydzy wysuszyć je należy do wilgotności poniżej 15% oraz schłodzić do temperatury poniżej 10°C. Ziarno wysuszone zwykle przechowywane jest w silosach. Systematycznie należy kontrolować wilgotność i temperaturę składowanego ziarna oraz regularnie go przewietrzać. Zwracać należy uwagę by nie robić tego powietrzem wilgotnym, co w okresie listopadowym ciężko osiągnąć.
promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)