Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo rolnictwa: zamiast świń, hodujmy owce

0
Podziel się:

Resort rolnictwa pracuje nad odbudową systemu hodowli owiec. Chce ją zaproponować między innymi rolnikom z Podlasia z uwagi na problemy tamtejszych hodowców z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Trzodę chlewną można zastąpić owcami - przekonuje podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, Ewa Lech.

Ministerstwo rolnictwa: zamiast świń, hodujmy owce
(Daniel Baranek/CC/Wikipedia)

"Owce nie są podatne na zarażenie wirusem ASF. To byłaby bariera, gdybyśmy rozrzedzili na Podlasiu populację świń, a najlepiej, gdyby w tych newralgicznych miejscach ją zlikwidować. Likwidacji zagrożenia z tytułu wirusa ma służyć także plan rozrzedzenia populacji dzika" - dodaje podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa.

W przypadku jagnięciny mięso można eksportować na rynki arabskie. Tamtejsi odbiorcy są w stanie zaproponować atrakcyjne stawki - zauważa Ewa Lech. "Ten pomysł jest jak najbardziej do realizacji i może poprawić ekonomiczną kondycję tamtejszych gospodarstw. Zastanawiamy się jeszcze jaką rasę owiec można zaproponować tamtejszym hodowcom. Warunki hodowli są i owce mogą na tych zielonych użytkach spokojnie zastąpić świnie" - dodaje Ewa Lech.

Z uwagi na wirus Afrykańskiego Pomoru Świń polska branża wieprzowiny zmaga się z obostrzeniami eksportowymi. Mięso może być wysyłane głównie do krajów Unii Europejskiej z terenów nie objętych chorobą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)