Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA chce wiedzieć więcej o cudzoziemcach, którzy kupują u nas ziemię

4
Podziel się:

Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSWiA dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców zakłada rządowa nowela o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. W piątek uchwalił ją Sejm.

MSWiA chce wiedzieć więcej o cudzoziemcach, którzy kupują u nas ziemię
(TOMASZ BARANSKI/REPORTER)

Zmiany w ustawie, która teraz trafi do Senatu, Izba poparła jednogłośnie - głosowało za nią 345 posłów, bez głosów przeciw ani wstrzymujących się.

Dzięki ustawie szef MSWiA będzie mógł uzyskiwać pełniejsze informacje o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Nowe przepisy poszerzają katalog nadsyłanych przez notariuszy dokumentów i zakładają objęcie nim - oprócz aktów notarialnych - także aktów poświadczenia dziedziczenia wraz z protokołem dziedziczenia.

Chodzi także o umowy zbycia udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków z podpisami notarialnie poświadczonymi, na mocy, których cudzoziemiec nabył lub objął udziały, akcje lub ogół praw i obowiązków w spółce handlowej będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych w Polsce.

Przed nowelizacją szef MSWiA uzyskiwał te informacje wyłącznie od notariuszy i z sądów. Posiadanie pełnych danych w tej sprawie zależy w dużej mierze od terminowości przesyłania dokumentów. Tylko w latach 2011-2013 ujawniano blisko 1300 przypadków nieterminowego przekazania aktów notarialnych. W 2014 r. i 2015 r. odnotowano natomiast odpowiednio: 449 i 318 takich przypadków.

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje ponadto, że organy administracji publicznej będą musiały przesyłać MSWiA ostateczne decyzje administracyjne, na podstawie, których cudzoziemiec nabył nieruchomość. Dzięki temu resort spraw wewnętrznych ma uzyskać pełniejszą wiedzę o transakcjach z udziałem cudzoziemców i umożliwić szybszą reakcję, w przypadku stwierdzenia naruszenia ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Zgodnie ze znowelizowaną, pochodzącą z 1920 roku ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, takie zakupy wymagają zezwolenia, które wydawane jest przez szefa MSWiA, jeżeli sprzeciwu nie wniesie minister obrony, a w przypadku nieruchomości rolnych - również minister rolnictwa.

Przygotowana przez MSWiA nowelizacja jest konsekwencją zaleceń NIK po kontroli sprzedaży z lat 2011-2013 nieruchomości rolnych Skarbu Państwa przez oddziały Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

W raporcie tym NIK oceniła, że obowiązujące przepisy "są niewystarczające do zapewnienia pozyskiwania pełnej informacji i dokumentacji o powyżej opisanych transakcjach z udziałem cudzoziemców, a co się z tym wiąże - uniemożliwiają one prawidłowe prowadzenie rejestrów MSW".

Rząd chce, aby nowe regulacje, z wyjątkiem jednego przepisu, weszły w życie 1 stycznia 2017 r.

Z najnowszego sprawozdania MSWiA wynika, że w 2015 r. cudzoziemcy nabyli w Polsce 460 hektarów ziemi. To ponad dwa razy mniej niż rok wcześniej, kiedy sprzedano im 1000 ha. W latach 1990-2015 cudzoziemcy uzyskali ponad 25 tys. zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 52 tys. ha.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Smutna Prawda
7 lat temu
1939r. Niemcy wielkim kosztem i sporą strata ludzi i czołgów zdobyli Pomorze Zachodnie. W ostatnie lat dzięki skorumpowanej polskiej POIstkomunie i taki "Polakami" jak Tusk "wykupili" już połowę tego samego Pomorza Zachodniego znacznie mniejszym kosztem i bez straty ludzi
Marian
7 lat temu
To jest za późno już większość gospodarstw wielko obszarowych zostało sprzedane i nieruchomosci obcokrajowca a Polakowi niedali powiekszyc gospodarstwa a to co teraz zostalo to resztki
rodak
7 lat temu
a dlaczego tego nie wpisano od razu w ustawie a dopiero teraz?! pewnie w tym czasie swoim udalo sie juz kupic?
stan
7 lat temu
O co chodzi tym pisowcom przecież oni nie umieją czytać pisać ani myśleć.