Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie rekompensat dla Polskich producentów mleka

0
Podziel się:

W związku ze stratami w mleczarskim przemyśle, które zostały spowodowane przez embargo wprowadzone przez Rosję, KE przyznała odszkodowania bałtyckim krajom...

Nie będzie rekompensat dla Polskich producentów mleka

W związku ze stratami w mleczarskim przemyśle, które zostały spowodowane przez embargo wprowadzone przez Rosję, KE przyznała odszkodowania bałtyckim krajom (Łotwie, Litwie i Estonii) i nadal negocjuje tę kwestię z Finlandią. Polsce jednak pomoc nie została przyznana.
Jak podaje FAMMU/FAPA, mimo tego, że do Brukseli zostały wysłane wnioski o przyznanie rekompensat dla Polskich producentów, nie otrzymają oni odszkodowania. Jak oświadczył Komisarz do spraw rolnictwa Phil Hogan, że mleczarstwo w Litwie, Łotwie i Estonii straciło najwięcej w wyniku rosyjskiego embarga ze względu na ich duży udział eksportu do Rosji. Rekompensaty dla tych krajów łącznie wyniosą 28 mln EUR. Komisarz dodał, że znaczny spadek cen mleka w Finlandii skłania KE do rekompensowania strat mleczarstwu fińskiemu.
Według nieoficjalnych informacji urzędników z Brukseli odmowa przyznania rekompensat dla Polski mieć może związek z zawyżeniem danych, złożonych we wnioskach o odszkodowania dla producentów warzyw i owoców.
W roku 2013 Polski eksport mleczarskich produktów był wart 1,67 mld EUR, do Rosji wysłano towary o wartości która stanowi 8,5% tej kwoty. Według danych Ministerstwa Finansów, eksport mleczarskich produktów z Polski do Rosji był wart 142 mln EUR. Oprócz serów, które stanowią 75,6% wywozu do Rosji, w tym kierunku producenci polscy wysyłali również mleko w proszku, śmietanę, masło, jogurty i serwatkę.

Na rekompensaty KE przeznaczyła; 14,1 mln dla Litwy 7,7 mln dla Łotwy oraz 6,9 mln euro dla Estonii.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)