Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe Prawo wodne. Rybacy chcą usunięcia z projektu zapisów o opłatach

0
Podziel się:

Naukowiec ocenia, że po wprowadzeniu planowanych zmian karp w handlu detalicznym musiałby kosztować co najmniej dwa razy więcej niż obecnie.

Nowe Prawo wodne. Rybacy chcą usunięcia z projektu zapisów o opłatach
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Rybacy apelują do Ministerstwa Środowiska o usunięcie z projektu nowego Prawa wodnego zapisów wprowadzających opłaty za pobór i odprowadzanie wód na potrzeby chowu lub hodowli ryb. To samo dotyczy zapisów wprowadzających obowiązek montowania bardzo drogich, nowych urządzeń służących do pomiaru ilości pobieranych oraz odprowadzanych wód.

Jak mówi ichtiolog z Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, Henryk Białowąs, opłaty doprowadzą do likwidacji większości gospodarstw rybackich w Polsce, co przełoży się na wzrost cen karpi. Naukowiec ocenia, że po wprowadzeniu planowanych zmian karp w handlu detalicznym musiałby kosztować co najmniej dwa razy więcej niż obecnie. Ponieważ rybaków nie stać na dopłacanie do produkcji, będą raczej likwidować gospodarstwa. Niezalewanie stawów spowoduje zanik nietypowych, specyficznych siedlisk, które występują na samych stawach i w ich otulinie.

W opinii doktora Henryka Białowąsa, będzie to miało także niekorzystny wpływ na polskie rolnictwo. Spadnie poziom produkcji rolnej gospodarstw położonych w najbliższym otoczeniu gospodarstw rybackich. Likwidacja stawów spowoduje bowiem osuszenie terenu i obniżenie poziomu wód gruntowych.

Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej nie tylko pod względem powierzchni stawów, ale także wysokości produkcji: mamy około 70 tysięcy hektarów powierzchni, a produkcja wynosi około 20 tysięcy ton karpi rocznie.

Zobacz także: Zobacz także: Koniec darmowej wody
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)