Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Optymalne terminy dla pszenżyta

0
Podziel się:

Nadszedł czas na siewy zbóż w tym pszenżyta ozimego. Wykonać go warto w optymalnym oraz określonym na podstawie badań terminie. Ale czy nie jest za sucho?

Optymalne terminy dla pszenżyta

Termin siewu zaliczony jest do jednych z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszenżyto jeśli chodzi o cieplne wymagania znajduje się między żytem a pszenicą. Najlepiej dla wzrostu jeśli temperatura wynosi 14áľC na początku okresu wegetacyjnego, a w końcowym ok. 8áľC.
Kiedy takie warunki są możliwe? Trudno określić jednoznacznie, bo pogoda jest w każdym roku różna, ale śmiało można powiedzieć, że w latach ostatnich mamy do czynienia z ciepłą i długą jesienią. Na razie warunki klimatyczne są dosyć korzystne, może z jednym wyjątkiem - jest sucho, co może odbić się na rozwoju rośliny i w konsekwencji dalszej na jej plonie.
O czym pamiętać warto w takiej sytuacji? Przede wszystkim trzeba zadbać o dobrej jakości materiał siewny. Nie można zapominać o zasadzie, że im ziarno lepiej wypełnione i wykształcone , tym większy ma zapas składników pokarmowych niezbędnych na start. Nie bez znaczenia również jest jego wysoka energia kiełkowania, która potwierdza, że zarodek jest zdrowy i gwarantuje dobry, równy rozwój początkowy siewek. Zaleca się dlatego wysiew kwalifikowanego, a wiec sprawdzonego materiału siewnego, kupionego ze źródła pewnego.
Wracając do terminu optymalnego, to sprzyja on zwykle dobremu krzewieniu oraz właściwemu hartowaniu się roślin przed okresem zimowym. Siew późny to nie osiągnięcie przez roślinę fazy krzewienia jesienią, która wydłuża się nawet do wiosny, a także wpływa on później na liczbę kłosów. Okres wegetacji pszenżyta wysianego późno jest krótszy nawet do 30 dni w odniesieniu do optymalnego terminu, głównie to jest spowodowane skróceniem okresu wschody - strzelanie w źdźbło.
Jak wynika z metodyk integrowanej ochrony roślin, termin siewu pszenżyta jest oczywiście inny w każdym z regionu Polski, ale ten optymalny trwa od 5 września do 5 października, więc nie jest na niego jeszcze za późno.
Terminy siewu dla:

północno-wschodniej części Polski to od 5 do 20 września,
południowo-wschodniej, centralnej oraz północnej części Polski to od 10 do 25 września,
zachodnia część Polski od 20 września nawet do 5 października.

Czytając w metodykach badania prowadzone w Zakładzie Uprawy Roślin Zbożowych IUNG - PIB z uwzględnieniem dużej liczby odmian pokazują, że niektóre odmiany charakteryzują się małymi zmianami wielkości i cech struktury plonu przy wysiewie w terminie opóźnionym do 14 dni w stosunku do wysiewu w terminie optymalnym. Należą do nich: Algoso, Trismart, Alekto oraz Gniewko.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)