Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PiS odwołał Głównego Lekarza Weterynarii i weterynarzy wojewódzkich. Nowi powołani nielegalnie?

PiS odwołał Głównego Lekarza Weterynarii i weterynarzy wojewódzkich. Nowi powołani nielegalnie?

Fot. FLPA

Powołanie nowego Głównego Lekarza Weterynarii oraz jego wojewódzkich odpowiedników mogło odbyć się z naruszeniem przepisów - twierdzi Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Jej zdaniem, decyzje nowego szefostwa służby weterynaryjnej mogą skończyć się sprawami w sądzie.

- Nigdy zmiana rządu nie powodowała tak daleko idących zmian na stanowiskach kierowniczych w Inspekcji Weterynaryjnej. Odwołani zostali bezpartyjni specjaliści, którzy piastowali swoje urzędy od wielu lat gwarantując bezpieczeństwo zdrowia publicznego - pisze w liście otwartym Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna (KILW).

O co chodzi? Po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości prace stracili Główny Lekarz Weterynarii oraz 12 z 16 lekarzy wojewódzkich. W ich miejsce powołano nowe osoby. W rozmowie z money.pl rzecznik KILW mówi, że nie może podważać kompetencji nowopowołanych, choć zaznacza, że Izbie nie podoba się upartyjnianie stanowisk. Tłumaczy też, że doszło do złamania prawa przy wybieraniu następców.

- Zgodnie z art.10 ust 2 pkt. 13 ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych jednym z istotnych zadań i uprawnień samorządu lekarsko-weterynaryjnego jest uczestnictwo w komisjach konkursowych na stanowiska kierownicze oraz opiniowanie kandydatów na inne stanowiska wymagające kwalifikacji lekarza weterynarii - informuje KILW. Dodaje, że tym razem nikt z nią na ten temat nie rozmawiał, choć dotąd było to praktyką.

Izba w liście otwartym przypomina, że teraz część osób może podważać decyzje nowego kierownictwa służby weterynaryjnej, a w konsekwencji skończy się to sprawami sądowymi.

- Takie postępowanie może wpływać na ważność decyzji wydawanych przez GLW oraz wojewódzkich lekarzy weterynarii i stanowić podstawę do ich podważania przez sądy – alarmuje dr Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Samorząd weterynaryjny kwestionuje także tryb odwołania części lekarzy wojewódzkich. Przypomina, że jeśli zostali oni wybrani przez KILW, to zgodnie z ustawą o lekarzach weterynarii zgodę na ich odwołanie musi wyrazić także Izba.

Weterynarze proszą więc o usunięcie tych zaniedbań. Przypominają, że także oni przyczynili się do sukcesu, jakim jest gigantyczny wzrost eksportu polskiej żywności.

- Bardzo byśmy nie chcieli, żeby dalsze ruchy rządu powodowały zagrożenie dla jakości polskiej żywności - dodaje Witold Katner.

Nowego Głównego Lekarza Weterynarii premier powołała 8 lutego. Został nim pochodzący z Opoczna Włodzimierz Skorupski, który dotychczas pełnił w tym mieście funkcję powiatowego lekarza weterynarii.

 

 

pis, samorząd, odwołania, weterynarz, lekarz weterynarii, krajowa izba lekarsko-weterynaryjna
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
konserwa1
178.36.119.* 2016-03-14 22:05
Specjaliści bezpartyjni, ale związani z PSLem. Tak ostatnio w wyborach na wójta startowało trzech bezpartyjnych dawniej wszyscy w PSL. W Polsce nie ma specjalistów bezpartyjnych no chyba, że w prywatnych firmach.
.,.
81.190.49.* 2016-03-14 00:06
Wrzawa zawsze występuje, gdy rozgoni się towarzystwo adoracyjne ...
zapytajnik
89.229.168.* 2016-03-13 14:52
Takie przypadki już miały miejsce w naszej historii. Organizacją, która tak skutecznie jak to robi PiS w obsadzaniu (zawłaszczaniu) kierowniczych stanowisk, była PZPR. Czyżby wracała komuna i PZPR - bis w postaci PiS?
Zobacz więcej komentarzy (345)