Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płot z siatki ogrodzeniowej

0
Podziel się:

Budowa ogrodzenia to jedna z najważniejszych inwestycji na działce. Często jest to jedna z pierwszych prac budowlanych, które organizujemy przed rozpoczęciem...

Płot z siatki ogrodzeniowej

Budowa ogrodzenia to jedna z najważniejszych inwestycji na działce. Często jest to jedna z pierwszych prac budowlanych, które organizujemy przed rozpoczęciem wznoszenia domu. Posesja musi być ogrodzona nie tylko dla ochrony przed złodziejami, ale też ze względu na przepisy prawa nakazujące otoczyć działkę budowlaną płotem.

Pierwsze ogrodzenie, które powstaje jeszcze na placu budowy, zwykle ma charakter tymczasowy - nie musi wyglądać estetycznie, nie musi też być dopasowane do aranżacji całej posesji. Najczęściej buduje się wówczas siatkę ogrodzeniową, która nie wymaga stawiania fundamentów. Jest tania, łatwo dostępna, a dzięki nowoczesnym materiałom, z których się ją produkuje, może służyć nam nawet przez lata. Z reguły jest wstępem do docelowego płotu ozdobnego, podbudowanego fundamentami, o złożonej konstrukcji. Budowa murowanego ogrodzenia wymaga czasu, znacznych środków finansowych oraz czasu potrzebnego na zorganizowanie odpowiednich materiałów. Dlatego postawienie niedrogiej siatki będzie tutaj najlepszą formą pośrednią.

_ __ _ Zdj. Płot z siatki jest tani, łatwo dostępny i nie zajmuje wiele miejsca. _ _

_ Sprawdza się doskonale jako tymczasowe ogrodzenie placu budowy. _

http://ogrodosfera.pl/siatki-i-folie-ogrodowe

Ogrodzenie z siatki jest bardzo proste w demontażu. Jeśli jest dodatkowo pozbawione fundamentów, to po demontażu wszystkich części możliwe jest wjechanie na teren posesji ciężkimi pojazdami. Jest to niezwykle ważne, gdy budowa domu jeszcze trwa.

Szukając siatki ogrodzeniowej, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana. Siatka powinna być cynkowana, a dla zwiększonej ochrony: również laminowana tworzywem sztucznym odpornym na działanie promieni UV. Nie poleca się kupowania siatki nieocynkowanej, która nie jest w żaden sposób zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, słońce, mróz. Należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że drut, który jest jedynie ocynkowany, a pozbawiony jest przy tym warstwy laminatu, sam w sobie jest zwykle grubszy. W związku z tym, siatki wykonane przy jego użyciu są trudniejsze do sforsowania przez dzikie zwierzęta oraz przez złodziei.

_ Siatki ogrodzeniowe pokryte cynkiem i warstwą laminatu z tworzywa _

_ sztucznego są najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych _

Jak buduje się ogrodzenie z siatki? Przed rozpoczęciem prac musimy zdecydować, czy chcemy mieć fundamenty, czy też decydujemy się na najbardziej okrojoną wersję, pozbawioną jakiegokolwiek mocowania (poza mocowaniem słupów wspornikowych). Siatka może utrzymywać się na filarach rozstawionych średnio co ok. 3 m. Budowa pełnych fundamentów przebiega tutaj tak samo jak w przypadku tradycyjnego ogrodzenia. Jeśli fundamenty mają znajdować się jedynie pod słupami, wówczas wystarczy wywiercenie otworu w ziemi, o głębokości zależnej od poziomu wód gruntowych. Następnie należy wykonać zaprawę cementową i postarać się o zalanie nią słupa w stabilnej, pionowej pozycji. Najczęściej stosuje się tutaj cement portlandzki, który łączy się z kruszywem. W wielu przypadkach jednak wystarczy gotowy, suchy beton techniczny, który rozrabia się jedynie z wodą. Słupy graniczne powinny być dodatkowo zaopatrzone w specjalne wsporniki, stabilizujące całe ogrodzenie.

W sklepach znajdziemy gotowe zestawy, w skład których wchodzą słupy, zaprawy, a także płyty żelbetonowe, które mają służyć jako podmurówki. Warto zwrócić uwagę na to, że najbardziej trwałe słupy to te, które są dodatkowo ocynkowane. Ich cena niestety też jest wyższa niż standardowa.

_ Przed rozpoczęciem budowania ogrodzenia z siatki, _

_ należy dokładnie oczyścić teren działki. _

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy oczyścić teren z wszelkich roślin, korzeni, pędów roślin i zanieczyszczeń. Jeśli teren działki jest nierówny, należy zniwelować takie zjawisko - wszelkie prace będą przebiegały wówczas o wiele łatwiej i jednocześnie pochłoną zdecydowanie mniej kosztów niż normalnie. Jeśli możliwości wyrównania terenu są niewielkie, wówczas stosuje się stopniowanie terenu. Czasami także praktykowane jest dopasowanie kąta nachylenia siatki do kąta nachylenia terenu. Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie najtrudniejsze i wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy budowlanej - szczególnie wtedy, gdy nasze ogrodzenie ma być zaopatrzone w fundamenty.

Po umocowaniu słupów betonie należy odczekać około tydzień - do czasu, aż beton stwardnieje. Dopiero po tym czasie należy rozciągać siatkę na całej konstrukcji. Czas oczekiwania może wydłużyć się w zależności od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.

_ Ogrodzenie z siatki nabierze uroku, gdy obsadzimy je roślinami pnącymi. _

Mimo że ogrodzenie z siatki jest traktowane najczęściej jako tymczasowa zagroda, to zdarza się, że zostaje z nami na lata. Istnieją sposoby, dzięki którym taki płot może nabrać walorów estetycznych. Do jednych z najczęściej stosowanych sztuczek należy obsadzenie konstrukcji roślinami. Świetnie nadają się do tego celu powojniki, bluszcze winorośle lub winobluszcze. Dają ochłodę w czasie lata, chronią przed wiatrami zrywającymi się wczesną wiosną. Dodatkowo, osłaniają posesję przed piaskiem, kurzem i pyłem nawiewanym z zewnątrz. Jest to szczególnie istotne, gdy działka sąsiaduje z jezdnią lub drogą szutrową.

Na stworzenie z siatki ogrodzenia stałego decydują się również właściciele tych posesji, które mają niewielką powierzchnię. Wówczas istotne staje się zachowanie każdego centymetra powierzchni działki. Ogrodzenie z siatki zajmuje wyjątkowo niewiele miejsca.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)