Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki dla rolników. Kosiniak-Kamysz o ewentualnych zmianach

0
Podziel się:

- Nie ma obecnie potrzeby zmian tych przepisów - powiedział.

Podatki dla rolników. Kosiniak-Kamysz o ewentualnych zmianach
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)

- _ Nie ma obecnie potrzeby zmian tych przepisów _ - powiedział w radiu TOK FM minister pracy i polityki społecznej. - _ Należy natomiast wspierać system zachęt, by rolnicy odchodzili od podatku rolnego _ - dodał.

_ - Bardzo duża część gospodarstw rolnych, tych dochodowych, tych, które wchodzą w dużą produkcję i sprzedaż, staje się przedsiębiorstwami. I to jest naturalny proces, który trzeba wspomagać i tym jesteśmy bardzo zainteresowani _ - podkreślił szef resortu pracy.

Kosiniak-Kamysz zauważył, że należy w większym stopniu wykorzystać system zachęt motywujący rolników do odejścia od podatku rolnego. _ - Ta droga przez zachęty, przez tworzenie dobrego ustawodawstwa dla rodziny, zwiększającego możliwość korzystania ze świadczeń rodzinnych, czy z (...) ulg podatkowych, jest drogą dobrą _ - powiedział. _ Myślę, że ona spowoduje też, że duża rzesza będzie z tego korzystać _ - dodał.

Projekt zmian podatkowych ministerstwa finansów zakładał, że obecny podatek rolny zastąpiłyby dwa rozwiązania - adresowane do mniej i bardziej zamożnych rolników. Ci, których przychody nie przekraczałyby 100 tys. zł w roku gospodarczym (od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego), byliby zwolnieni z podatku dochodowego.

Płaciliby natomiast podatek od nieruchomości rolnych w wysokości 185 zł od tzw. hektara przeliczeniowego (umowna jednostka powierzchni gruntu, która umożliwia porównywanie gleb różnych klas). To stawka niższa o 65 gr niż obecnie płacona stawka podatku rolnego. Użytki rolne niewchodzące w skład gospodarstwa rolnego opodatkowane byłyby stawką 370 zł za hektar. Na potrzeby rozliczenia rolnicy musieliby rejestrować swoje przychody.

Rolnicy, których przychody przekraczałyby 100 tys. zł płaciliby podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Resort finansów przewiduje możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z limitem przychodów w wysokości 150 tys. euro z poprzedniego roku i stawką w wysokości 4 proc.

Minister rolnictwa Marek Sawicki w listopadzie mówił, że na razie prace nad projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym dla rolników nie są prowadzone i nie będzie ich do końca obecnej kadencji Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl
Węgierski sposób na podatki Rosnący deficyt i duży udział długu w PKB powodują, że węgierskie władze muszą szukać kolejnych pomysłów na poprawę sytuacji.
Aż 12 dni tracimy na rozliczenie podatków Polski przedsiębiorca dokonuje 18 rocznych płatności podatku - wynika z raportu Banku Światowego i firmy PwC. Znacznie więcej od średniej na świecie.
Wielkie firmy płacą więcej szefom niż fiskusowi Pensje prezesów kilku największych amerykańskich firm przewyższają kwoty, jakie zarządzane przez nich firmy wydają na podatki.
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)