Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy sadownicy mogą dostać rekordowe wsparcie UE

0
Podziel się:

Całkowita kwota wsparcia dla unijnych producentów owoców i warzyw ma być większa niż 155 mln euro.

Polscy sadownicy mogą dostać rekordowe wsparcie UE
(Mariusz Gaczynski/EAST NEWS)
bEKOyFWZ

Do końca czerwca przyszłego roku polscy sadownicy będą mogli wycofać z rynku za odszkodowaniem 296 200 ton jabłek i gruszek - zakłada projekt Komisji Europejskiej dotyczący przedłużenia wsparcia dla rolników w związku z rosyjskim embargiem.

Źródła w KE zastrzegają, że zaproponowane kontyngenty owoców i warzyw, za których wycofanie z rynku unijni rolnicy będą mogli otrzymać rekompensaty, mogą się zmienić. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają podjąć przedstawiciele rządów państw UE w przyszłym tygodniu.

Z projektu, wynika, że dla polskich sadowników przewidziano największe wsparcie w porównaniu do producentów z innych państw unijnych i stanowi blisko połowę całkowitego wsparcia.

bEKOyFXb

Oprócz jabłek i gruszek, polscy producenci będą mogli wycofać z rynku za odszkodowaniem 1750 ton śliwek i winogron, 31,5 tys. ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów oraz 1900 ton brzoskwiń.

Według unijnych źródeł całkowita kwota wsparcia dla unijnych producentów owoców i warzyw ma być większa niż pomoc udzielona do 30 czerwca br., czyli 155 mln euro, ale raczej nie przekroczy 200 mln euro.

bEKOyFXC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)