Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski eksport do Chin. Nasi producenci stoją przed wielką szansą

0
Podziel się:

W Chinach jest coraz większe nastawienie na te produkty zagraniczne, chociażby z UE, która kojarzy się z wysokim standardem, jeśli chodzi o dobra spożywcze

Polski eksport do Chin. Nasi producenci stoją przed wielką szansą
(AP/Fotolink/East News)
bEJQChYl

Choć w handlu z Chinami odnotowujemy bardzo duży deficyt, to istnieją pewne nisze na tamtejszym rynku, w które polscy eksporterzy mogą trafić ze swoimi produktami - mówi analityk PISM Damian Wnukowski.

W niedzielę w Łodzi rozpocznie się dwudniowe Forum Regionalne Polska-Chiny. - Obecnie w handlu z Chinami odnotowujemy bardzo duży deficyt, jeden z największych, jaki Polska odnotowuje z pojedynczym krajem świata. W krótkim okresie ciężko będzie zmienić ten stan rzeczy, ale są takie sektory, w których polskie firmy mogą znajdować swoje szanse - mówi Wnukowski.

Jak dodał, sztandarowymi produktami są artykuły rolno-spożywcze. - Mamy bardzo dobrą renomę, jeśli chodzi o branżę spożywczą, są to zarówno owoce warzywa, także mięso,(...) choć są pewne obostrzenia jeśli chodzi o eksport mięsa wieprzowego, nabiał - wylicza ekspert.

bEJQChYn

Wnukowski zwrócił uwagę, że chińscy konsumenci, szczególnie ci bogatsi, szukają lepszej jakości żywności po różnych skandalach, jakie miały miejsce w Chinach w związku ze złą jakością żywności. -(W Chinach) jest coraz większe nastawienie na te produkty zagraniczne, chociażby z UE, która kojarzy się z wysokim standardem, jeśli chodzi o dobra spożywcze - mówi.

Ekspert zwraca uwagę, że są różne ułatwienia dotyczące wejścia na rynek chiński, "chociażby przez otwartą niedawno strefę wolnego handlu w Szanghaju".

- Dobrze, aby polscy eksporterzy zwrócili uwagę na te możliwości - uważa Wnukowski. Według eksperta istnieją pewne nisze na rynku chińskim, w które polscy eksporterzy mogą trafić ze swoimi produktami. Wśród nich wymienił, m.in. maszyny i akcesoria górnicze, "na które jest zauważalny popyt". Jak mówi, Polska mogłaby też eksportować tzw. technologie środowiskowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne porozumienie Łódzko-Chińskie Regularne, cotygodniowe połączenie kolejowe cargo z Chengdu do Łodzi, nazywane przez Chińczyków "Nowym Jedwabnym Szlakiem" ruszyło w kwietniu 2013 roku.
Prezydent: Powinniśmy dbać o relacje z Rosją - Polska powinna być w szpicy krajów i społeczeństw obywatelskich, które mówią: "my chcemy dobrych relacji z Rosją" - twierdzi prezydent.
Boom na paczki do Chin. Trafia tam co siódma Masowo ślemy mleko w proszku i suplementy diety. W Polsce są o wiele tańsze niż w Państwie Środka.
Chiny trzecim na świecie eksporterem broni W ostatnich czterech latach eksport broni z Państwa Środka skoczył aż o 143 proc.
bEJQChYO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)