Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Owoc cichej współpracy. Polskie jabłka wróciły na rosyjski rynek

17
Podziel się:

Polskie jabłka powróciły masowo na rynek rosyjski. Choć na obcych papierach, to i tak za wiedzą i zgodą Polaków oraz Rosjan.

Owoc cichej współpracy. Polskie jabłka wróciły na rosyjski rynek
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)
bEKhPUPV

Eksport naszych jabłek wraca do pułapów z rekordowego 2103 roku. Jak podaje w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna", oprócz nowych rynków zbytu przedsiębiorcy znaleźli też metodę na obejście embarga wprowadzonego przez Kreml w 2014 roku.

Polskie owoce trafiają teraz do rosyjskich marketów, ale jako jabłka białoruskie. Każda ze stron, jak zauważa "DGP", doskonale sobie zdaje sprawę z fikcji, ale obowiązuje zasada "nie pytaj, nie odpowiadaj".

Rok przed wprowadzeniem sankcji wysyłaliśmy w świat ponad 1,2 mln ton jabłek rocznie. Szlaban postawiony przez Kreml sprawił, że eksport skurczył się do 946 tys. ton w 2015 r. Ale już w ubiegłym było to 1,1 mln ton.

bEKhPUPX

Jabłka z Polski stały się w Rosji symbolem embarga odwetowego

Rosyjskie służby tropiły nielegalne wwiezione do ich kraju owoce pochodzące z Polski. Najczęściej znajdowano je w ciężarówkach, które przyjechały z Białorusi. Skonfiskowane owoce trafiały na wysypisko śmieci. Za jednym razem rosyjskie służby sanitarne potrafiły zutylizować 60 ton polskich jabłek.

Polska jest największym producentem jabłek w Europie.

bEKhPUQy
najważniejsze
czołówki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Dobromir
5 lata temu
No i gitara bo Niemcy i USA ktorzy tak podpuszczaja naszych rzadzacych sami handluja ze az furczy ale nam zabraniaja.
Astralawista
5 lata temu
A my udajemy,że gaz w Polsce pochodzi głównie z Kataru... I tak powinno być ,Ukraińcy niszcza nasze pomniki ,a my im okazujemy przychylność po co ???
lit
5 lata temu
trzeba nalozyc ostre sankcje na terrorystyczna rosje bo to doprowadzi do wojny a nie upadku rosji.
bEKhPUQz
Głos
5 lata temu
Jak można pisać o czymś takim? poza tym handel jako taki zawsze był prześladowany i nie ma polnego handlu bo zawsze jest czymś obarczony, jak nie podatkami, to ilościami albo jakością. Nie upublicznienie takich wiadomości !
Chendryk
5 lata temu
2103 rok? To chyba raczej prognozy? Może wtedy właśnie Polska uzna Krym za rosyjski.