Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie rolnictwo napotyka na bariery eksportowe

10
Podziel się

W Unii Europejskiej najwięcej obostrzeń w stosunku do polskich wyrobów stosują Czesi, Niemcy i Brytyjczycy.

Polskie rolnictwo napotyka na bariery eksportowe
(Lukasz Ostalski/REPORTER)
bEhbIetN

Niedozwolone regulacje wewnętrzne, psucie wizerunku czy gorsza ekspozycja na sklepowych półkach. To tylko część obostrzeń, z jakimi zmaga się polska żywność za granicą. Dane na ten temat opracowali przedstawiciele polskiej branży.

Jak wylicza szef Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego Jerzy Wierzbicki, w Unii Europejskiej najwięcej obostrzeń w stosunku do polskich wyrobów stosują Czesi, Niemcy i Brytyjczycy. Uważa, że jest to spowodowane konkurencyjną jakością i ceną naszych produktów.

- Polska żywność ma bardzo dobrą relację jakości do ceny. Jest tania i dobra. Inni producenci mają z tym problem, bo my wchodzimy na ich rynki. Pojawiają się próby naciskania na rządy, by one chroniły swoich producentów. Od kilku lat mamy też do czynienia z negatywnymi kampaniami na rzecz dyskredytowania naszej żywności - wymienia Jerzy Wierzbicki.

bEhbIetP

Wynikami swoich badań Polacy podzielili się między innymi z europarlamentarzystami czy Komisją Europejską. Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora wskazuje na potrzebę szerszego informowania o problemach Polaków.

- Musimy prowadzić działania promujące nasze wyroby, gdyż są dobre i zdrowe. Dodatkowo należy stale informować o napotykanych przez nas problemach eksportowych. Gdy połączymy te działania, wszystko da pozytywny skutek - dodaje Marian Sikora.

Wartość eksportu polskiej żywności przekroczyła w ubiegłym roku 21 miliardów euro.

bEhbIeuq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(10)
234567890
5 lata temu
PSL zobaczcie kto przez was ucierpiał najlepiej być w opozycji
ja
5 lata temu
zrezygnowac z CETA jak z caracali
Witold
5 lata temu
Czy ja śnię! To rządy PO-PSL od 2009 do 2014 negocjowały warunki umowy. Sprawa jest zamknięta. Nawet nie wiem,czy PiS ma prawo cokolwiek w tym temacie zmienić. Ludzie obudzili się póżno! Wyjścia na ulice powinny być w latach 2009--2014.
bEhbIeur
llo
5 lata temu
PSL jak wie, że pozostałe partie z wielkiego układu są ZA CETA, jest ostro PRZECIW. Teatr odstawia swój niekończący się spektakl.
ja
5 lata temu
Czy poza nagłówkiem, że "Niedozwolone regulacje wewnętrzne, psucie wizerunku czy gorsza ekspozycja na sklepowych półkach" umieści ktoś przykłady do opisanych tu działań.