Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla rolników. Rząd przyjął projekt ustawy

0
Podziel się:

Projekt przygotowany przez ministra rolnictwa przewiduje utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych.

Pomoc dla rolników. Rząd przyjął projekt ustawy
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Rząd przyjął dziś projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Jego utworzenie pozwoli na wypłacanie rolnikom rekompensat w przypadku znacznego obniżenia dochodów lub gdy nie mogą uzyskać zapłaty za towar.

Zdaniem premier Ewy Kopacz, jest to dobry projekt. - _ Mnie się podoba i myślę, że ma zapisane dobre intencje _ - oceniła szefowa rządu podczas środowej konferencji prasowej. Dodała, że projekt ten będzie procedowany w Sejmie.

Jak mówiła _ beneficjentem będzie każdy, kto będzie w trudnej sytuacji, ale to też spowoduje jeszcze jedną rzecz - żeby pokazać, że się straciło, trzeba będzie prowadzić rachunkowość swojej działalności _.

Projekt ustawy przygotowany przez ministra rolnictwa przewiduje utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Agencję Rynku Rolnego. Nie będą to środki publiczne, a Fundusz nie będzie subsydiowany przez budżet państwa - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Środki zgromadzone na rachunku funduszu będą wypłacane rolnikom, którzy ponieśli straty ekonomiczne z przyczyn od nich niezależnych. Wysokość wpłat ustalono na 0,2 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych.

Wpłat do Funduszu będą dokonywać firmy skupujące produkty rolne (przetwórcy i pośrednicy), przedsiębiorcy zajmujący się ubojem zwierząt (świń, bydła, koni, owiec, kóz, królików i drobiu) oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą dotyczącą połowu ryb w wodach śródlądowych oraz zajmujące się hodowlą ryb.

Środki zgromadzone w funduszu będą wypłacane producentom rolnym jako rekompensaty w następujących sytuacjach: gdy w gospodarstwie rolnym, rybackim lub w dziale specjalnym produkcji rolnej dochody obniżą się o ponad 30 proc. w stosunku do średniego rocznego dochodu z ostatnich 3 lat, niezapłacenia rolnikowi za nabyte produkty rolne.

Spadek dochodów w gospodarstwie może być spowodowany przez klęski żywiołowe (suszę, powódź, gradobicie, przymrozki) - wprowadzeniem środków związanych z zagrożeniem wystąpienia lub wystąpieniem chorób zakaźnych zwierząt lub roślin, spadkiem cen produktów rolnych uzyskiwanych przez rolnika, wystąpieniem, niezależnych od producenta, ograniczeń w handlu międzynarodowym, brakiem zapłaty za produkty rolne przez podmiot wykonujący działalność dotyczącą skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych, np. potwierdzona sądowo niewypłacalność podmiotu.

Wnioski o wypłatę rekompensat będzie przyjmował oddział terenowy Agencji Rynku Rolnego. Powinny się w nim znaleźć przede wszystkim potwierdzenie (w postaci dokumentów) wystąpienia niekorzystnych zjawisk lub okoliczności skutkujących brakiem zapłaty za zbyte produkty rolne. W przypadku obniżenia dochodu, producent rolny będzie zobowiązany załączyć do wniosku również oświadczenie potwierdzające prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów albo księgi podatkowej. Termin na złożenie wniosku - od 1 lutego do 31 marca każdego roku następującego po roku, w którym nastąpiło obniżenie dochodów lub wystąpiła niewypłacalność podmiotu.

Projektowana ustawa przewiduje, że rekompensata może pokryć do 70 proc. kwoty obniżenia dochodu lub należności netto za sprzedane produkty.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja w Turcji. Ministrowie unikną kary? Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego postawienia byłych ministrów przed sądem podejmie parlament. Ma na to czas do 30 stycznia.
Weteran dyktatorskich rządów premierem Agencja Associated Press nazywa 65-letniego polityka weteranem poprzednich dyktatorskich rządów. Również po obaleniu Ben Alego Essid był szefem MSW w jednym z rządów tymczasowych.
PiS i SLD znów mówią jednym głosem Przedstawiciele partii wysunęli żądania wobec premier Ewy Kopacz.
Włoski rząd się nie leni w wigilię. Ważne zmiany Celem ustawy wprowadzającej zasadnicze zmiany na rynku pracy jest przede wszystkim zmniejszanie ponad dwunastoprocentowego bezrobocia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)