Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powszechny spis rolny 2010.

0
Podziel się:

W terminie od 1 września do 31 października 2010 r. odbędzie się Powszechny Spis Rolny, którym objęte zostaną gospodarstwa rolne osób fizycznych, prawnych, a...

Powszechny spis rolny 2010.

W terminie od 1 września do 31 października 2010 r. odbędzie się Powszechny Spis Rolny, którym objęte zostaną gospodarstwa rolne osób fizycznych, prawnych, a także jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawne. Spis rolny przeprowadzony zostanie na podstawie badań pełnych, którymi objętych będzie ok. 1,7 mln gospodarstw o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha, prowadzących działalność rolniczą, blisko 10 tys. gospodarstw o powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha, prowadzących uprawę roślin oraz chów zwierząt oraz badań reprezentacyjnych, którymi objętych będzie ok. 150 tys. pozostałych gospodarstw rolnych.

Oprócz badań pełnych i reprezentacyjnych przeprowadzone będzie badanie metod produkcji rolnej, w 200 tys. losowo wybranych gospodarstwach rolnych. Przewiduje się iż Powszechnym Spisem Rolnym objętych będzie ok. 1, 8 mln podmiotów. Będzie to pierwszy taki spis zrealizowany od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ostatni taki spis odbył się w Polsce od 21 maja do 8 czerwca 2002 r.

Celem Powszechnego Spisu Rolnego, jest, m.in. pozyskanie informacji o rolnictwie w zakresie i terminie określonym przez Komisję Europejską, zebranie danych na temat gospodarstw rolnych i związanych z nimi gospodarstw domowych, niezbędnych do realizacji polityki rolnej i społecznej na wsi na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, porównanie zmian, jakie zaszły w rolnictwie od powszechnego Spisu Rolnego z 2002 r., przekazanie informacji na potrzeby organizacji międzynarodowych zajmujących się gospodarką rolną, a także uaktualnienie statystyki rejestru gospodarstw rolnych i leśnych.

Informacje niezbędne do Powszechnego Spisu Rolnego 2010 pozyskiwane będą na podstawie danych pochodzących ze źródeł administracyjnych, podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność dotyczącą sprzedaży energii elektrycznej, a także usług telekomunikacyjnych. Bardzo ważną metodą prowadzenia spisu będą również wywiady telefoniczne, przeprowadzane przez ankietera statystycznego metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview, czyli wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny), a także wywiady prowadzone przez rachmistrzów spisowych bezpośrednio w gospodarstwie, które zapisywane będą na urządzeniu hand- held.

Powszechny Spis Rolny obejmować będzie takie zagadnienia jak:
â charakterystyka gospodarstw rolnych,
â użytkowanie i powierzchnia gruntów rolnych i zasiewów,
â liczba i struktura pogłowia zwierząt gospodarskich,
â dane na temat ciągników, maszyn rolniczych i wszystkich innych urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie,
â zużycie nawozów,
â informacje na temat pracujących w gospodarstwach rolnych,
â dane o strukturze dochodów gospodarstwa rolnego,
â metody produkcji rolniczej.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)