Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent nie boi się rosyjskich sankcji

Bronisław Komorowski mówi, że istotne jest przypilnowanie innych krajów Unii, by nie wykorzystały naszych kłopotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent ocenia, że Rosja _ dwa razy zastanowi się _ zanim wprowadzi embargo na towary z Polski. W rozmowie z TVP Info, Bronisław Komorowski przyznał, że w związku z konfliktem ukraińsko-rosyjskim jest ryzyko pojawienia się trudności z polskim eksportem na wschód. Prezydent ocenia też, że dyskusja o możliwości stacjonowania wojsk NATO w Polsce jest na wyrost.

Jest też możliwość ograniczenia handlu z Rosją, jednak Moskwa ma już doświadczenia w tej kwestii. _ Po wojnie rosyjsko-gruzińskiej był taki czas, kiedy też było embargo rosyjskie. Było wprowadzone na polską żywność i nie dało nic z punktu widzenia skuteczności. Wręcz odwrotnie, w tym czasie eksport polskiej żywności do Rosji, jeśli chodzi o wiele asortymentów, wzrósł, co strona rosyjska doskonale pamięta. _ - powiedział prezydent.

Prezydent zastrzegł, że istotną sprawą jest wsparcie dla rolników, którzy ze względu na wystąpienie afrykańskiego pomoru świń mają problem z eksportem mięsa. Bronisław Komorowski dodał, że istotne jest przypilnowanie innych krajów Unii, by nie wykorzystały naszych kłopotów.

Przedwczoraj rosyjskie służby sanitarne poinformował y, że od poniedziałku zaostrzają embargo na polską i litewską wieprzowinę i będzie ono teraz obejmować także jej przetwory. Zagroziły też wszystkim producentom z Unii Europejskiej, którzy sprowadzają wieprzowinę z tych dwóch krajów.

Nie mamy problemu z NATO

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, należy skupić się na realnych możliwościach wynikających z obecności w Sojuszu. Jednocześnie prezydent zaznacza, że stałym postulatem Polski jest przekreślenie pewnych ograniczeń dotyczących swobody funkcjonowania NATO w Polsce, a wynikających z porozumień zachodu z Rosją.

Według prezydenta, problem obecności wojsk NATO w Polsce _ niestety nie pojawia się _ w dyskusji z sojusznikami. Bronisław Komorowski dodaje, że szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który mówił o wzmocnieniu obecności Sojuszu, jedynie przypomniał nasz stary postulat.

Bronisław Komorowski podkreślił że debaty o stacjonowaniu obcych wojsk na naszych ziemiach mają charakter raczej teoretyczny.

O większej, choć nie stałej obecności NATO w Europie Środkowej mówią zachodni sojusznicy. Chodzi zarówno o przerzucenie dodatkowych wojsk, jak i o nowe ćwiczenia oraz misje lotnicze i obserwacyjne. Planiści mają opracować szczegóły do połowy kwietnia. Planom stałego stacjonowania wojsk zachodnich w Polsce sprzeciwiają się Niemcy, które widzą w tym złamanie porozumień z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rosyjskie embargo na polską żywność, embargo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz