Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent podpisał specustawę dotyczącą ASF

25
Podziel się

Wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie ich zakup przez instytucje państwowe - zakłada specustawa o rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF), którą podpisał prezydent Andrzej Dudę.

Prezydent podpisał specustawę dotyczącą ASF
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bDANCULF

Prezydent Andrzej Duda poinformował w niedzielę w Spale, że ustawa została przez niego podpisana w piątek, czyli tego samego dnia, w którym została uchwalona przez Senat. - A że ma termin wejścia w życie z chwilą jej ogłoszenia, (...) jest możliwość, że ona wejdzie w życie już jutro, jeżeli jutro zostanie opublikowana - zapowiedział prezydent.

Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników ze stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - choroby, która nasiliła się od końca czerwca tego roku. Według założeń ustawy, każda zakupiona świnia zostanie przebadana, a jej mięso zanim trafi do handlu będzie przetworzone w temperaturze powyżej 120 stopni, głównie na konserwy.

Według ministerstwa rolnictwa, zaproponowane w ustawie rozwiązania pozwolą na legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

bDANCULH

Ustawa została uchwalona przez Sejm w poniedziałek, 5 września, w trybie nadzwyczajnym. Poparły ją wszystkie kluby poselskie.

W Polsce odnotowano dotąd dwadzieścia ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej, z czego czternaście w województwie podlaskim (pozostałe cztery w lubelskim, a dwie w mazowieckim).

bDANCUMi
Źródło:
KOMENTARZE
(25)
Neo
4 lata temu
Sam se zryj konserwy z padliny czy mosze ty koszer?
Pol
4 lata temu
Błazen niech sam je konserwy z tych świń
rębacz
4 lata temu
zabrakło w ustawie ,że te konserwy mają żreć wyłącznie pisowcy i ich poplecznicy
bDANCUMj
Konserwy
4 lata temu
A konserwy będzie wpieprzał duda. Nie wiem jak z dudową
o.S..
4 lata temu
To może jeszcze niech prezydent niech sam te konserwy konsumuje.
...
Następna strona