Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał specustawę dotyczącą ASF

25
Podziel się:

Wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie ich zakup przez instytucje państwowe - zakłada specustawa o rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF), którą podpisał prezydent Andrzej Dudę.

Prezydent podpisał specustawę dotyczącą ASF
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Prezydent Andrzej Duda poinformował w niedzielę w Spale, że ustawa została przez niego podpisana w piątek, czyli tego samego dnia, w którym została uchwalona przez Senat. - A że ma termin wejścia w życie z chwilą jej ogłoszenia, (...) jest możliwość, że ona wejdzie w życie już jutro, jeżeli jutro zostanie opublikowana - zapowiedział prezydent.

Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników ze stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - choroby, która nasiliła się od końca czerwca tego roku. Według założeń ustawy, każda zakupiona świnia zostanie przebadana, a jej mięso zanim trafi do handlu będzie przetworzone w temperaturze powyżej 120 stopni, głównie na konserwy.

Według ministerstwa rolnictwa, zaproponowane w ustawie rozwiązania pozwolą na legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

Ustawa została uchwalona przez Sejm w poniedziałek, 5 września, w trybie nadzwyczajnym. Poparły ją wszystkie kluby poselskie.

W Polsce odnotowano dotąd dwadzieścia ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej, z czego czternaście w województwie podlaskim (pozostałe cztery w lubelskim, a dwie w mazowieckim).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
jajan
8 lat temu
notariusz podpisze nawet swój wyrok śmierci,jeżely papierek podsunie mu prezes.
ananas
8 lat temu
a na wczorajszych dożynkach - farmer.pl - zapowiedział prace nad ustawą dotyczącą wsparcia w przypadku klęsk żywiołowych. bo polski rząd poważnie traktuje rolnictwo^^
bez nicku
8 lat temu
znaczy bez pisustawy weterynarze mięsa nie badają? bez pisustawy instytucje państwowe nie mogą z zakładami mięsnymi umów zawierać? czy o co z tą pisustawą chodzi?
abc
8 lat temu
PRL bis powstaje na naszych oczach. Rząd skupuje konserwy.
zika
8 lat temu
Niech te konserwy je rząd z prezydentem.Dlaczego polacy mają tracić zdrowie przez głupie specustawy !?
...
Następna strona