Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną

17
Podziel się

Właściciel gruntu oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego - stanowi podpisana w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną
(Bartosz Wawryszuk)
bDJSmXhN

Rozwiązanie to ma ułatwić finansowanie inwestycji na gruntach rolnych.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza zmiany, ułatwiające realizację ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która weszła w życie 30 kwietnia.

Chodziło o rozwiązanie problemu, jaki powstał po wejściu w życie nowych przepisów ws. obrotu ziemią rolną w Polsce. Banki zaczęły odmawiać kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej.

bDJSmXhP

Zdaniem banków ograniczenie sumy hipoteki do wartości rynkowej nieruchomości rolnych powoduje, że nie mogą odpowiednio zabezpieczyć swoich wierzytelności z tytułu udzielanych kredytów.

Obowiązujący dotychczas przepis mówił, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości, ustalonej przez sąd na podstawie dołączonego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja przesądza, że to właściciel gruntu wraz z bankiem będzie ustalał wartość nieruchomości pod zastaw hipoteczny. Zdecydowano też, by wyłączyć spod ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi. Brak takiego zapisu powodował problemy w zbywaniu nieruchomości.

Nowe prawo rozszerzy też katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi rolnej o parki narodowe.

bDJSmXhV

Spod rygorów ustawy wyłączone są działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że będzie mogła je kupić osoba nie będąca rolnikiem.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dni od dnia ogłoszenia.

bDJSmXiq
gospodarka
prawo
Źródło:
KOMENTARZE
(17)
wlasnosc pryw...
5 lata temu
Kupiłam kilka lat temu działkę pod agroturystykę, w międzyczasie moje plany życiowe uległy zmianie a teraz dzieki PISowi jej nie sprzedam, bo ma prawie 3 hektary. I kto mi zwróci kasę skoro żaden nie-rolnik nie może jej kupić a dla rolników to żaden interes bo grunty niskiej jakości? Poczekam na zmianę władzy i przepisów, ale ile ludzi ma zablokowane środki finansowe przez tych geniuszy zmian to...
Kazimiera
5 lata temu
A może pora podawać nazwiska autorów tych gniotów prawnych do publicznej wiadomości?. Z podaniem szkół, które ci "mózgowcy" kończyli".
Przysłowiowy ...
5 lata temu
Planowałem kupno działki na budowę domu i wykopanie stawu tak około 1,5 h nie mam wykształcenia rolniczego i nie mieszkam w danej miejscowości . ta ustawa przekreśliła moje marzenia O własnym stawie i domu. Co panowie Posłowie powiece mi na to ? Jestem rodowitym Polakiem i nie mogę we własnym kraju kupić sobie ziemi
bDJSmXir
maciejka
5 lata temu
Co tam bubel prawny - Duda podpisze wszystko, jak leci. W zasadzie to już chyba wszystkie pisowskie ustawy-buble, są drukowane od razu z podpisem prezenta.
en
5 lata temu
I tak juz zdążyli rozwalić polska budowlankę. Budowę rozpoczyna sie na wiosnę zeby miec na jesieni stan surowy a w tym roku wszystko stoi. A budowlanka w Polsce to chyba jedyna gałąź gdzie produkuje sie wszystko w Polsce. Brawo PiS brawo dobra zmiana.
...
Następna strona