Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną

17
Podziel się:

Właściciel gruntu oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego - stanowi podpisana w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną
(Bartosz Wawryszuk)

Rozwiązanie to ma ułatwić finansowanie inwestycji na gruntach rolnych.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza zmiany, ułatwiające realizację ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która weszła w życie 30 kwietnia.

Chodziło o rozwiązanie problemu, jaki powstał po wejściu w życie nowych przepisów ws. obrotu ziemią rolną w Polsce. Banki zaczęły odmawiać kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej.

Zdaniem banków ograniczenie sumy hipoteki do wartości rynkowej nieruchomości rolnych powoduje, że nie mogą odpowiednio zabezpieczyć swoich wierzytelności z tytułu udzielanych kredytów.

Obowiązujący dotychczas przepis mówił, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości, ustalonej przez sąd na podstawie dołączonego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja przesądza, że to właściciel gruntu wraz z bankiem będzie ustalał wartość nieruchomości pod zastaw hipoteczny. Zdecydowano też, by wyłączyć spod ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi. Brak takiego zapisu powodował problemy w zbywaniu nieruchomości.

Nowe prawo rozszerzy też katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi rolnej o parki narodowe.

Spod rygorów ustawy wyłączone są działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że będzie mogła je kupić osoba nie będąca rolnikiem.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dni od dnia ogłoszenia.

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Radek
8 lat temu
A jesli dzialka wynosi ponad Hektar I potencjalny nabywca nie jest rolnikiem??
jjjj
8 lat temu
A co z działką równą 30 arów czy osoba będąca nie rolnikiem może ją kupić?
daraga
8 lat temu
ziemią można obracać dowolnie-najlepiej na googlach
Grażyna
8 lat temu
I co z tego? Ta ustawa dalej wiąże mi ręce! Jestem po rozwodzie, chcemy z b.mężem sprzedać gospodarstwo i zrobić podział majątku. Jak to zrobić? Przecież w Polsce jest wiele takich przypadków - i na wsi ludzie się rozwodzą. Chcę żyć, a w tej chwili państwo trzyma mnie za pysk ( przepraszam za stwierdzenie) i nie liczy się ze mną, rodowitą Polką. Żenada - to mało powiedziane.
marek34524576...
8 lat temu
co za obluda! wg prawa geodezyjnego, dzialka rolna nie moze byc mniejsza niz 0,3. to jak mam kupic dzialke ponizej 0,3?!