Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Producenci czarnej porzeczki od jutra mogą składać wnioski o pomoc. 20 milionów złotych czeka

0
Podziel się:

Od piątku (11 września) producenci czarnej porzeczki mogą składać wnioski o pomoc z tytułu strat poniesionych z powodu niskich cen skupu. Wnioski będą przyjmowały biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca września - poinformowała Agencja.

Producenci czarnej porzeczki od jutra mogą składać wnioski o pomoc. 20 milionów złotych czeka

Wnioski trzeba składać na odpowiednim formularzu, którego wzór został opublikowany na stronie www.arimr.gov.pl. Pomoc przyznawania jest w drodze decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego Agencji.

Stawka wsparcia wynosi 600 zł na 1 ha powierzchni owocującej w 2015 r. uprawy porzeczki czarnej.

Przyznawane wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Oznacza to, że kwota udzielonego wsparcia nie może spowodować przekroczenia równowartości 15 tys. euro w okresie trzech lat obrotowych.

Także od 11 września do 30 września 2015 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie wsparcia od rolników, którym susza w znacznym stopniu zniszczyła plony.

Pomoc dla producentów porzeczek nie łączy się z pomocą de minimis przyznawaną dla rolników, którzy w 2015 r. byli producentami czarnej porzeczki. Oznacza to, że nie można przyznać pomocy w związku z wystąpieniem suszy w 2015 r. do tej samej powierzchni upraw, do której producent rolny otrzymał już pomoc de minimis dla producentów porzeczki czarnej - wyjaśnia ARiMR.

- Jeśli chodzi o pomoc producentom porzeczek, jeśli będą korzystali z pomocy na obniżone ceny, nie będą korzystali z pomocy suszowej. Pomoc na obniżone ceny dla producentów porzeczek będzie realizowana w formie de minimis. Pomoc suszowa nie będzie realizowana w formie de minimis, będzie realizowana w formie krajowego programu zgłoszonego do Komisji Europejskiej, a więc nie pomniejsza naszej puli de minimis i nie pomniejsza puli de minimis gospodarstw rolnych - poinformował w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki.

Na pomoc dla producentów czarnych porzeczek rząd przeznaczył 21,6 mln zł. Pomoc suszowa mogą otrzymać rolnicy, u których wystąpiły szkody wyższe niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Do wniosku muszą ono dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód oraz kopię polisy ubezpieczeniowej, o ile co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych w 2015 r. było ubezpieczonych chociaż od jednego z ryzyk. Przy ubieganiu się o pomoc nie jest wymagana adnotacja wojewody na tych protokołach.

Stawka pomocy wynosi: 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę oraz 400 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych innych niż wskazane wyżej, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę. Na pomoc suszową jest 450 mln zł.

najważniejsze
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)