Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Sawicki o zaletach

0
Podziel się:

Polska wieś dostanie ponad 15 mld euro. To największy program realizowany w Unii.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Sawicki o zaletach
(PAP/Leszek Szymański)
bEJDzGmt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest bardziej nastawiony na oczekiwania konsumentów. Będzie też wzmacniał współpracę między rolnikami i przetwórcami oraz pomagał w zachowaniu środowiska naturalnego - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki

Komisja Europejska zatwierdziła polski PROW w ubiegłym tygodniu jako jeden z pierwszych (obok Danii i Austrii). Jest to największy program realizowany w UE. Budżet programu to 15,5 mld euro, z czego 8,6 mld euro - to środki unijne - poinformował minister podczas czwartkowej konferencji prasowej. Dodał, że obszary wiejskie będą też korzystały ze środków Funduszu Spójności. W sumie na rolnictwo (dopłaty bezpośrednie) i obszary wiejskie będzie 42,4 mld euro.

Jak mówił szef resortu rolnictwa, najważniejszą sprawa było skonstruowanie nowego PROW tak, by wzmocnić współpracę między rolnikami, a także między przetwórcami czyli pomóc w utworzeniu poziomych i pionowych powiązań. - _ Mam nadzieję, że po tych sześciu latach realizacji programu będziemy mieli większa współodpowiedzialność producentów i przetwórców za kształtowanie rynku żywnościowego w Polsce i Europie i na świecie _ - powiedział.

bEJDzGmv

PROW jest także nastawione na _ lepsze odczytanie oczekiwań i potrzeb konsumentów _. O ile PROW na lata 2007-2013 miało budować konkurencyjne, towarowe rolnictwo i restrukturyzować się po to, by przybywało więcej dochodowych gospodarstw, to obecny PROW w większym stopniu ma uwzględniać potrzeby konsumentów - zaznaczył Sawicki. Wyjaśnił, że świadomość konsumentów rośnie i coraz więcej ludzi chce jeść naturalną, ekologiczną żywność. Dlatego wiele środków zostanie skierowanie na umocnienie małych i średnich gospodarstw, a te produkują żywności o podwyższonej jakości.

Kolejnym zadaniem będzie szeroko rozumiane włączeni społeczności wiejskiej w rozwój. Coraz mniej ludzi ze wsi związane z produkcja rolną, dlatego trzeba zrobić wszystko, by podnieść atrakcyjność wsi jako miejsca zamieszkania, a także spowodować by były tam miejsca pracy. Dlatego będą pieniądze na tworzenie miejsc pracy z działalności pozarolniczej, usługowej - zapewnił minister.

Do najważniejszych zadań PROW będzie także należało zachowanie środowiska naturalnego, po to by przyszłe pokolenia mogły się harmonijnie rozwijać - podkreślił Sawicki. Praktykami korzystnymi dla środowiska i klimatu objęte zostanie 19 proc. użytków rolnych w Polsce.

Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich ministerstwa rolnictwa Dariusz Nieć poinformował, że duża część budżetu PROW 2014-2020 (1/3 budżetu) zostanie skierowana na zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw. Dzięki wsparciu inwestycyjnemu zostanie dofinansowane 200 tys. gospodarstw rolnych i utworzone 22 tys. miejsc pracy.

bEJDzGmB

W nowym PROW jest 6 priorytetów: - ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i leśnictwie; zwiększenie rentowności gospodarstw i konkurencyjności; wspieranie organizacji łańcucha żywnościowego; odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie ekosystemów związanych z rolnictwem i leśnictwem; promowanie efektywnego gospodarowania zasobami; zmniejszania ubóstwa oraz wspieranie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.

Według Niecia większość działań ze _ starego _ PROW będzie kontynuowana. Ale są też nowe działania, takie jak: współpraca we wdrażaniu nowoczesnych technologii do rolnictwa, wzmocnienia pozycji rolnictwa ekologicznego, inwestycje w gospodarstwach na obszarach Natura 2000, inwestycje na obszarach OSN (Obszarach Szczególnie Narażonych) - chodzi o zapobieżenia przedostawania się np. gnojówki i nawozów do wód. Zupełnie nowymi działaniami będą płatności dla rolników, którzy zdecydują się na przekazanie swojego gospodarstwa innej osobie, tak by powstało większe oraz pomoc dla małych gospodarstw w zwiększeniu towarowości produkcji.

Rolnicy ponadto mogą liczyć na finansową pomoc w zakresie przetwórstwa produktów rolnych.

Sawicki zapytany jak widzi rolnictwo w 2020 r. powiedział że _ celem jest by było więcej gospodarstw rodzinnych (do 300 ha), samodzielnych ekonomicznie, produkujących bardziej pod potrzeby konsumentów, lepiej zorganizowanych, współuczestniczących w kształtowaniu rynku rolnego i nie oczekujących na kolejne wsparcie od ministra rolnictwa _.

bEJDzGmC

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m326986.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/8-6-mld-euro-z-ue-dla-polskiej-wsi-ke,201,0,1675977.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 8,6 mld euro dla wsi. Koniec negocjacji
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m309247.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/parlament-europejski-zaniepokojony,96,0,1666912.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Strasburg gani za opóźnienia. "Poważne obawy"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m259577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska-kolej-wasiak-pieniadze-z-unii-na,30,0,1666078.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pieniądze na kolej. "Mogłoby być lepiej"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m304622.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/rolnictwo-w-polsce-unia-zaplaci-za-jego,156,0,1649308.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia zapłaci za promocję polskiego rolnictwa
bEJDzGmW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)