Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty rolników
03.02.2015 07:40

Protesty rolników. Dowiedz się, gdzie zablokują drogi

Akcja rozpoczynająca się o godzinie 11.00 ma charakter ogólnopolski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Przemysław Piątkowski)
Wczorajsza akcja protestacyjna OPZZ rolników</br>

Po rolnikach z OPZZ, pikiety i blokady dróg organizują dziś związkowcy z Solidarności Rolników Indywidualnych. Akcja rozpoczynająca się o godzinie 11.00 ma charakter ogólnopolski. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy producentów żywności oraz udzielenie pomocy przez rząd.

Akcja obejmie dziesięć województw. Największe pikiety na Mazowszu odbędą się w Płocku i Siedlcach. Utrudnień można spodziewać się też na drodze numer 50 w okolicach Słomczyna.

Rolnicy odwiedzą też urzędników w Radomiu, Ostrołęce, Sokołowie Podlaskim, Ożarowie Mazowieckim, Piastowie i Błoniach. W Kujawsko-Pomorskiem blokowana będzie trasa między Włocławkiem a Kołem w miejscowości Izbica Kujawska. Pikiety planowane są również przed urzędami w: Grudziądzu, Brodnicy, Inowrocławiu, Lipnie czy Żninie. W Łódzkiem manifestacje odbywać się będą na głównych drogach Wielunia i Łowicza. Na Pomorzu kierowcy mogą mieć kłopoty z przejazdem przez Kwidzyn i Sztum. W Zachodniopomorskiem traktory wyjadą na ulice Pyrzyc. Pikiety przed urzędami wojewódzkimi zapowiedzieli ponadto związkowcy z: Lublina, Kielc, Krakowa, Wrocławia czy Przemyśla (delegatura urzędu).

Akcję protestacyjną kontynuują dziś również rolnicze OPZZ. Związkowcy planują zablokować o godz.10.00 drogę numer 19 w miejscowości Zabłudów w Podlaskiem.

##_ Premier nie znalazła czasu od września _

Pikietujący mają walczyć o fundusze dla przedstawicieli rynku trzody chlewnej, mleka i zbóż. Zwracają uwagę na nieskuteczne wsparcie w związku z rosyjskim embargiem. Niepokoją ich także doniesienia o możliwości rozmów dwustronnych państw Unii w celu zniesienia zakazu eksportu na wschód. Domagają się również uregulowań w zakresie obrotu ziemią rolną po 2016 roku, by trafiała ona na powiększenie polskich gospodarstw.

_ - To problemy, na których rozwiązanie premier Kopacz nie znalazła czasu od września _ - twierdzi lider _ Solidarności _ Rolników Indywidualnych Jerzy Chróścikowski. Przypomina, że od czasu expose trzykrotnie wysyłał korespondencję do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o spotkanie. Ani razu nie uzyskał odpowiedzi. Ponadto, jego zdaniem, minister rolnictwa stara się rozwiązywać mniejsze problemy gospodarstw, ale nie działa skutecznie wobec wyżej wymienionych.

Inicjatywą zaskoczony jest minister rolnictwa Marek Sawicki. Podkreśla, że regularnie dyskutuje z szefem rolniczej _ Solidarności _ o problemach branży. Dodaje, że on sam może również walczyć o pomoc dla Polaków w Brukseli. Jest bowiem wiceprzewodniczącym europejskich organizacji rolniczych i spółdzielców, COPA-COGECA. To jednostka o skutecznym nacisku na struktury unijne. Szef resortu rolnictwa oczekuje, że właśnie tam Chróścikowski będzie mógł wykazać się skutecznymi inicjatywami, a nie na drogach.

Tagi: protesty rolników, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz