Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przepisy ułatwiające zakazywanie upraw GMO zatwierdziły Państwa UE

0
Podziel się:

Przedstawiciele członkowskich państw UE zatwierdzili 2 lutego nowe przepisy, ułatwiające państwom UE wprowadzanie zakazu bądź ograniczanie upraw roślin...

Przepisy ułatwiające zakazywanie upraw GMO zatwierdziły Państwa UE

Przedstawiciele członkowskich państw UE zatwierdzili 2 lutego nowe przepisy, ułatwiające państwom UE wprowadzanie zakazu bądź ograniczanie upraw roślin modyfikowanych genetycznie na swoim terytorium.
Nowe przepisy dadzą członkowskim państwom wybór: będą mogły zdecydować, czy chcą, aby modyfikowane genetycznie rośliny były uprawiane na ich terytorium, czy nie" - oświadczył w komunikacie minister rolnictwa Janis Duklavs sprawującej prezydencję Łotwy.
Nowe zasady dają krajowym władzom większą elastyczność w sprawie upraw roślin modyfikowanych genetycznie. Już w trakcie autoryzacji danego gatunku GMO na szczeblu UE kraj będzie mógł wystąpić o ograniczenie zasięgu geograficznego wniosku o dopuszczenie do uprawy, tak aby nie obejmował on danego terytorium. W przypadku gatunku GMO dopuszczonego już do uprawy w UE kraj będzie mógł zakazać uprawy lub ograniczyć ją z powodów środowiskowych, ze względu na cele polityki rolnej jak i również z powodów dotyczących planowania urbanistycznego, użytkowania terenu czy też ze względów społeczno - ekonomicznych.
Natomiast państwa, w których rośliny modyfikowane genetycznie są uprawiane, zadbać muszą o to, by odmiany GMO nie zainfekowały sąsiednich terenów państw, dlatego też zobowiązane będą do utworzenia buforowych stref. Przepisy przewidują również konsultacje z producentami GMO, zanim kraj wprowadzi ograniczenia. Jeśli producent nie zgodzi się jednak na restrykcje, kraj UE i tak może wprowadzić je jednostronnie.
W Unii Europejskiej dopuszczane obecnie są jedynie te uprawy GMO, które według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie stanowią zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz środowiska. Unijne kraje wprawdzie mają możliwość wprowadzenia na swoim terytorium czasowych ograniczeń a nawet zakazu autoryzowanych na szczeblu Unii upraw GMO, ale uzasadnić to muszą względami bezpieczeństwa zdrowia ludzi oraz środowiska. W praktyce jest to dosyć trudne.
Prace nad zmianą obecnych przepisów trwały od roku 2010, kiedy to KE zaproponowała nową dyrektywę. Propozycja ta jednak utknęła w Radzie UE (rządy), ponieważ utworzyła się wówczas mniejszość blokująca tą propozycję.
Dzięki poparciu przepisów przez państwa UE będą one mogły wejść w życie w 20 dni po ich publikacji w oficjalnym dzienniku urzędowym UE.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)