Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Epidemia ptasiej grypy w Anglii. Wirus dopadł indyki

23
Podziel się:

Na dużej fermie drobiu w hrabstwie Lincolnshire w Anglii doszło do wybuchu epidemii ptasiej grypy. Tuż przed Świętami, kiedy ptaki miały trafić do sklepów, władze sanitarne zarządziły wybicie całego stada 5 tysięcy indyków.

Epidemia ptasiej grypy w Anglii. Wirus dopadł indyki
(PAP/EPA/JENS BUETTNER)

Na dużej fermie drobiu w hrabstwie Lincolnshire w Anglii doszło do wybuchu epidemii ptasiej grypy. Tuż przed świętami, kiedy ptaki miały trafić do sklepów, władze sanitarne zarządziły wybicie całego stada 5 tysięcy indyków.

Władze otoczyły fermę dwukilometrowym kordonem z całkowitym zakazem ruchu i strefą ograniczonego dostępu w promieniu 9 kilometrów. Wirus ptasiej grypy przedostał się do Anglii najprawdopodobniej z kontynentu.

Odkąd odnotowano jego obecność, od Polski po Francję, na wielu brytyjskich fermach zapędzono drób do hangarów, aby ograniczyć jego kontakt z dzikim ptactwem. Działo się tak nawet tam, gdzie hoduje się drób na wolnych wybiegach, co podnosi jego atrakcyjność i cenę.

Testy przeprowadzone przez brytyjskie ministerstwo rolnictwa wskazują na odmianę H4N8 wirusa.

Rzeczniczka agencji zdrowia publicznego uspokaja, że nie jest to odmiana groźna dla człowieka. W Wielkiej Brytanii jeszcze nigdy nikt nie zapadł na ptasią grypę. Służba zdrowia przypomina jednak, że w innych krajach dochodziło do zakażeń. Niektóre mutacje ptasiej grypy są groźne dla człowieka, zwłaszcza obecny od 1997 roku H5N1 i od 2013 roku H7N9.

oprac. Monika Szafrańska

najważniejsze
promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
Koala122
6 lat temu
Za wolno uciekały.
~`m
6 lat temu
co z tego jak lazisz do wyra z tuskiem?
podnosnik do ...
6 lat temu
nie rzycz drugiemu co tobie niemile znasz to przyslowie
olo
6 lat temu
rak to jest nic wstydliwego i tak wszyscy wiedza ale jak złapiesz syfa to dopiero będziesz miała się czego wstydzic
kris
6 lat temu
odstrzelić?
...
Następna strona