Notowania

najważniejsze
17.12.2016 20:31

Epidemia ptasiej grypy w Anglii. Wirus dopadł indyki

Na dużej fermie drobiu w hrabstwie Lincolnshire w Anglii doszło do wybuchu epidemii ptasiej grypy. Tuż przed Świętami, kiedy ptaki miały trafić do sklepów, władze sanitarne zarządziły wybicie całego stada 5 tysięcy indyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/JENS BUETTNER)

Na dużej fermie drobiu w hrabstwie Lincolnshire w Anglii doszło do wybuchu epidemii ptasiej grypy. Tuż przed świętami, kiedy ptaki miały trafić do sklepów, władze sanitarne zarządziły wybicie całego stada 5 tysięcy indyków.

Władze otoczyły fermę dwukilometrowym kordonem z całkowitym zakazem ruchu i strefą ograniczonego dostępu w promieniu 9 kilometrów. Wirus ptasiej grypy przedostał się do Anglii najprawdopodobniej z kontynentu.

Odkąd odnotowano jego obecność, od Polski po Francję, na wielu brytyjskich fermach zapędzono drób do hangarów, aby ograniczyć jego kontakt z dzikim ptactwem. Działo się tak nawet tam, gdzie hoduje się drób na wolnych wybiegach, co podnosi jego atrakcyjność i cenę.

Testy przeprowadzone przez brytyjskie ministerstwo rolnictwa wskazują na odmianę H4N8 wirusa.

Rzeczniczka agencji zdrowia publicznego uspokaja, że nie jest to odmiana groźna dla człowieka. W Wielkiej Brytanii jeszcze nigdy nikt nie zapadł na ptasią grypę. Służba zdrowia przypomina jednak, że w innych krajach dochodziło do zakażeń. Niektóre mutacje ptasiej grypy są groźne dla człowieka, zwłaszcza obecny od 1997 roku H5N1 i od 2013 roku H7N9.

oprac. Monika Szafrańska

Tagi: najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2016

efedemeralindaKOD to najnowszy wirus

19-12-2016

zenekja bym z tym biadoleniem nie przesadzal. do tej pory karczowalem na mojej dzialce kazdy krzak, zeby nie wyroslo z niego drzewo, bo gdyby wzrposlo … Czytaj całość

18-12-2016

GrisaKacza grypa

Rozwiń komentarze (23)