Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wirus ptasiej grypy. Wykryto dwa nowe ogniska

Dwa nowe ogniska ptasiej grypy. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że znajdują się one w woj. lubuskim oraz w województwie świętokrzyskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/PA/Niall Carson)

Potwierdzono również pierwszy przypadek wystąpienia wirusa na Mazowszu.

Wirus ptasiej grypy wykryto w woj. mazowieckim w Józefowie pod Warszawą. A dokładnie nad jeziorem Łacha, gdzie znaleziono martwego łabędzia. Okazało się, że zwierzę było zarażone. Póki co to jedyny taki przypadek w tym województwie. Na razie nie stwierdzono na Mazowszu żadnego ogniska wirusa w gospodarstwach hodowlanych.

Natomiast 14 ognisko ptasiej grypy wykryto w gospodarstwie w miejscowości Lubiszyn (gmina Lubiszyn, powiat gorzowski, województwo lubuskie). Hodowano w nim ponad 32 tys, indyków. Obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 stwierdzono na podstawie wyników badań, otrzymanych 27 grudnia 2016 r. z Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Kolejne, 15 ognisko, zlokalizowano w miejscowości Pińczów (gmina Pińczów, powiat pińczowski, województwo świętokrzyskie). Obecność wirusa stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 70 sztuk drobiu (kury, kaczki piżmowe).

Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, zapewnił w rozmowie z PAP, że ognisko w Zagorzycach (pow. pińczowski) zostało zlikwidowane. Hodowano tam drób na własne potrzeby. Konopka zaznaczył, że są prowadzone procedury i działania administracyjne, które obowiązują w przypadku wykrycia u ptaków tej choroby.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o bezwzględniej konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno gospodarstw przyzagrodowych, utrzymujących drób na własne potrzeby, jak również większych ferm komercyjnych, gdzie hodowla odbywa się w systemie zamkniętym.

Nowe przepisy ministerstwa weszły w życie

Od środy obowiązuje rozporządzenie ministra rolnictwa, które wprowadza zakazy i nakazy związane z utrzymywaniem drobiu w gospodarstwach. Zakazuje ono m.in. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, gołębi i innych ptaków.

Według tych przepisów, należy wstrzymać się z wypuszczaniem drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, jak również zabezpieczyć budynki, w których przebywa drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt. Obowiązuje zakaz pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

W gospodarstwie powinna być stosowana specjalna odzież i obuwie ochronne, a także należy wyłożyć maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla człowieka, ale przynosi duże straty gospodarcze. Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów drobiu w UE.

Tagi: ptasia grypa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2016

peterChyba kaczej grypy....

28-12-2016

goscA co rob nieudacznicy PiSowscy?????

28-12-2016

angeloMoże trafi na tego małego wydymańca i uwolni nas od niego...

Rozwiń komentarze (12)