Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ptasia grypa w Polsce. Spore zainteresowanie odszkodowaniami

2
Podziel się:

50 milionów złotych - tyle wynosi wartość odszkodowań, o jakie wnioskują hodowcy drobiu poszkodowani przez ptasią grypę.

Ptasia grypa w Polsce. Spore zainteresowanie odszkodowaniami
(AP/Fotolink/East News)
bEKCKFeJ

Chodzi o rolników utrzymujących swoje stada w promieniu 10 kilometrów od ognisk choroby, mających trudności ze zbytem. Można było o nie wnioskować do końca lutego.

Dotychczas w budżecie państwa na ten cel zabezpieczono 30 milionów złotych. Jednocześnie z każdym tygodniem rośnie liczba ognisk grypy wykrywanych w polskich gospodarstwach.

Anna Król z departamentu wsparcia krajowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wskazuje, że wypłacona kwota może być niższa od wnioskowanej. Przyczyną są niekompletne i błędnie złożone dokumenty: "Kwota wnioskowana to 50 milionów złotych, ale już po wstępnej weryfikacji szacujemy, że wypłaconych będzie około 41 milionów. Do części wniosków nie dołączono dokumentacji. Chodzi o rachunki, faktury, oświadczenia i rejestry prowadzonych stad" - wymienia urzędniczka.

bEKCKFeL

Wnioski o odszkodowania można było składać do końca lutego. Nadal istnieje jednak możliwość poprawienia dokumentacji - dodaje Anna Król: "Procedura administracyjna w tej sprawie jeszcze trwa. Do rolników wysyłamy pisma z informacją o konieczności uzupełnienia braków. Wystarczy udać się do najbliższego oddziału ARiMR i dostarczyć niezbędne dokumenty" - dodaje.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 64 ogniska ptasiej grypy u drobiu hodowlanego. Od listopada choroba wystąpiła w ponad połowie polskich województw.

bEKCKFfm
najważniejsze
promowane
KOMENTARZE
(2)
stani123
5 lata temu
O! A to nie wieś wybrała ten quasi-rząd?!!!
ergerg
5 lata temu
nie ptasia grypa ich dobiła tylko sprzedajni urzędnicy, sprawa dla prokuratiry