Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Ptasia grypa. Rosja zakazuje eksportu drobiu z dwóch województw w Polsce

0
Podziel się:

Z powodu ptasiej grypy Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) wprowadziła od końca grudnia zakaz eksportu produkcji drobiowej z województw podkarpackiego i małopolskiego - poinformowała w czwartek agencja TASS.

Ptasia grypa. Rosja zakazuje eksportu drobiu z dwóch województw w Polsce
(EAST NEWS)

Podano, że te "czasowe ograniczenia" eksportu do Federacji Rosyjskiej dotyczą, m.in. żywego drobiu, jaj inkubowanych, mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiarskich i wszystkich rodzajów produkcji drobiarskiej, a także karmy i dodatków do karmy dla drobiu.

Agencja przypomina, że 16 grudnia Rossielchoznadzor z powodu ptasiej grypy wprowadził analogiczne ograniczenia dla eksportu z województwa lubuskiego.

Po opublikowanym 9 grudnia komunikacie Rossielchoznadzoru o możliwości wprowadzenia zakazu dostaw z Polski żywych kurcząt i jaj inkubowanych z powodu ptasiej grypy, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski informował, że Inspekcja Weterynaryjna przygotowuje stosowne pismo do Rossielchoznadzoru na temat wystąpienia ogniska ptasiej grypy w naszym kraju z prośbą o zastosowanie regionalizacji.

Regionalizacja umożliwia import z danego kraju z terenów poza strefami z ograniczeniami.

Polskie służby weterynaryjne poinformowały w czwartek o 30 ogniskach ptasiej grypy w naszym kraju. Największe straty z tego tytułu odnotowuje się w województwie lubuskim, gdzie znajdują się duże fermy drobiu.

Nowe ogniska we Włoszech i Hiszpanii

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała w czwartek o nowych przypadkach ptasiej grypy u dzikiego ptactwa we Włoszech i Hiszpanii. W minionych tygodniach przypadki wystąpienia wirusa grypy H5N8 wykryto w kilku krajach Europy i Bliskiego Wschodu.

Włochy powiadomiły o wykryciu tego wysoce zaraźliwego wirusa u dzikiej kaczki padłej w pobliżu naturalnego rezerwatu w Grado na północy kraju - pisze OIE, powołując się na raport włoskiego ministerstwa zdrowia.

Hiszpańskie ministerstwo rolnictwa poinformowało z kolei o dwóch dzikich gęsiach zakażonych wirusem H5N8. Znaleziono je martwe w regionie Kastylia i Leon - powiadomił resort podkreślając, że wzmógł czujność i kontrolę ferm drobiu w okolicy.

Reuters przypomina, że wirus ptasiej grypy H5N8, który uśmierca drób, rozprzestrzenia się w ostatnich tygodniach w Europie i na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do wybicia setek tysięcy sztuk drobiu i trzymania stad w pomieszczeniach zamkniętych.

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii zamieszczonego na jego stronie internetowej, obecnie w Polsce występują 22 ogniska tej choroby.

W ostatnich tygodniach ptasią grypę wykryto w Niemczech, Bułgarii, Francji, Irlandii i Izraelu. W ubiegłym tygodniu o odkryciu pierwszego od dekady ogniska tej choroby poinformowały Czechy.

Węgry już straciły prawie 10 mln euro

Trzy miliony ptaków trzeba było wybić na Węgrzech z powodu ptasiej grypy, a bezpośrednie straty producentów wyniosły 3 mld ft (9,8 mln euro) - oświadczył w czwartek szef Rady Producentów Drobiu (BTT) Attila Csorbai w telewizji M1.

Jak podkreślił, wirus ptasiej jeszcze nie został wypleniony, w związku z czym nie są to dane ostateczne.

Zwrócił uwagę, że po odkażeniu gospodarstwa nie wolno odbudowywać pogłowia przez co najmniej 30 dni, co ma wpływ na całą branżę, a także na powiązane zakłady, np. producentów artykułów drobiowych, którym brakuje surowca.

Csorbai powiedział, że największe straty dotknęły hodowców ptactwa wodnego, w związku z czym mogą wystąpić braki w zaopatrzeniu w mięso kaczki i gęsi.

Dziennik "Magyar Idoek" nie wykluczył we wtorek, że węgierscy producenci jajek mogą podnieść ich cenę z powodu braków na rynku wynikających z ptasiej grypy. Szef Węgierskiego Stowarzyszenia Hodowców Niosek i Producentów Jajek Laszlo Vegh powiedział gazecie, że z powodu przymusowego uboju pogłowie niosek spadło o 10 proc.

Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla człowieka, ale przynosi duże straty gospodarcze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)