Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ptasia grypa
18.12.2016 09:40

Ptasia grypa w stadzie gęsi. Trzy ogniska H5N8 w Polsce

Liczba ognisk ptasiej grypy w Polsce wzrosła do trzech. W tym tygodniu dwa ogniska choroby wykryto w gminie Deszczno w woj. lubuskim. Wirusa podtypu H5N8 weterynarze stwierdzili na fermie w miejscowości Płonica. Chory drób przebywał w stadzie tysiąca gęsi. Wszystkie zostaną zutylizowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA/Matthias Bein)

Weterynarze apelują do hodowców o zachowanie zasad bezpiecznego. - Człowiek może bowiem przyczynić się do roznoszenia wirusa przez uprzedni kontakt z zarażonym dzikim ptactwem - przypomina Aleksandra Porada z Głównego Inspektoratu Weterynarii.

- Jeśli nasi hodowcy będą odpowiednio zabezpieczać swoje stada, wodę i paszę, którymi się żywią, ryzyko przeniesienia wirusa radykalnie maleje. Co istotne - to również czynnik ludzki może wprowadzić wirusa, dlatego unikajmy kontaktu z dzikim ptactwem - apeluje Aleksandra Porada.

Dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa Łukasz Dominiak wyjaśnia, że kolejne ogniska choroby w Polsce i Europie to efekt wzmożonej migracji zarażonych ptaków. - Drób taki jak gęsi, bytujący częściowo na powietrzu jest zdecydowanie bardziej zagrożony ptasią grypą. Podkreślam, że te ogniska występują na obrzeżach kraju, ale nieopodal dużych ferm produkcyjnych. Istotne, by swoje działania kontynuowała Inspekcja Weterynaryjna - dodaje Łukasz Dominiak.

Ptasia grypa regularnie występuje także w Niemczech, na Węgrzech czy w Korei Południowej.

Ostatnio do wybuchu epidemii ptasiej grypy doszło na dużej fermie drobiu w Anglii. Z tego powodu wybito całe 5-tysięczne stado indyków. Testy przeprowadzone przez brytyjskie ministerstwo rolnictwa wskazują na odmianę H4N8 wirusa.

oprac. Monika Szafrańska

Tagi: ptasia grypa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2016

tyfusCzas uplynnic szczepionki.Celowa destrukcja psychki czlowieka.Bac sie i szczepic

18-12-2016

UrbanMedia sieją panikę tylko w Polsce by niszczyć konkurencje !! Tusk przywluk na butach Lewandoski i Michnik

18-12-2016

Irland NiewidzącyPtasia grypa przed sejmem.Wszyscy pieją i wzeszczą

Rozwiń komentarze (66)