Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekompensaty za dziki. ARIMR rozpoczęła wypłaty pieniędzy rolnikom

0
Podziel się:

Pomoc finansowa dla jednego rolnika nie będzie mogła przekroczyć równowartości 15 tys. euro.

Rekompensaty za dziki. ARIMR rozpoczęła wypłaty pieniędzy rolnikom
(vlod007/cc/flickr)

1,78 mln zł trafiło w czwartek na konta 221 rolników, którzy wnioskowali o wypłatę rekompensat za straty spowodowane przez dziki - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można składać do końca marca.

Do tej pory do ARiMR wpłynęło 405 wniosków na kwotę ponad 4 mln zł. Rząd na pomoc dla rolników przeznaczył 6,1 mln zł. Wypłata rekompensat wymagała zmiany planu finansowego Agencji. Sejmowa komisja finansów w czwartek rano wyraziła zgodę na taką korektę.

Wsparcie ma charakter pomocy _ de minimis _. Oznacza to, że pomoc finansowa dla jednego rolnika nie będzie mogła przekroczyć równowartości 15 tys. euro, przy czym limit ten będzie pomniejszony o kwotę takiej pomocy udzielonej z jakiegokolwiek tytułu w rolnictwie w okresie ostatnich trzech lat.

Ponadto rekompensata zostanie pomniejszona o wysokość odszkodowania otrzymanego z koła łowieckiego oraz o wsparcie otrzymane wcześniej z ARiMR.

Poprzednio pomoc dla rolników poszkodowanych przez dziki miała miejsce w grudniu ub.r. Agencja udzieliła wówczas wsparcia 579 rolnikom na kwotę łączną 1,44 mln zł. Stawka pomocy wynosiła 850 zł na 1 hektar powierzchni upraw rolnych uszkodzonych przez dziki. Obecnie takiego limitu nie ma.

O przyznanie pomocy mogą starać się rolnicy z województwa podlaskiego, których gospodarstwa są położone na obszarach ochronnych lub obszarach objętych ograniczeniami, wyznaczonych w związku z występowaniem u dzików na tym terenie afrykańskiego pomoru świń.

Odszkodowanie przysługuje tym rolnikom, u których straty w uprawach w 2014 r. ocenił specjalny zespół powołany przez Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Według informacji wojewody podlaskiego, szkody wystąpiły w 1284 gospodarstwach na powierzchni ponad 4 tys. hektarów upraw. Głównie miały one miejsce w okresie wegetacji upraw.

Ostateczny termin złożenia wniosków upływa 31 marca.

Czytaj więcej w Money.pl
Sawicki chce kolejnych dopłat dla rolników Minister rolnictwa chce powalczyć o dodatkowe ułatwienia dla rolników.
Pomoc dla rolników. Oto, na co mogą liczyć We wtorek na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa rozmawiano o krajowych instrumentach wsparcia rolnictwa w latach 2015-2020.
Sukces Polski w Unii. Co wywalczyła dla rolników? We wtorek m.in. w tej sprawie zbierze się Komitet ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych, czyli eksperci z krajów członkowskich.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)