Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekompensaty za dziki przekroczyły trzy miliony zotych

0
Podziel się:

Wysokość odszkodowania wyliczana była na podstawie oceny strat w uprawach w 2014 roku.

Rekompensaty za dziki przekroczyły trzy miliony zotych
(Adrian Korte/Flickr.com/CC BY 2.0)
bEJPTMGd

3,1 miliona złotych wypłaciła rolnikom do wtorku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako rekompensaty za straty spowodowane przez dziki. 31 marca jest ostatnim dniem przyjmowania wniosków o pomoc z powodu takich strat.

Do Agencji wpłynęło do 30 marca 636 wniosków na kwotę 5,98 mln zł. Agencja dotychczas zrealizowała 433 wnioski. Rząd na pomoc dla rolników przeznaczył 6,1 mln zł.

Wsparcie ma charakter pomocy de minimis. Oznacza to, że pomoc finansowa dla jednego rolnika nie będzie mogła przekroczyć równowartości 15 tys. euro, przy czym limit ten będzie pomniejszony o kwotę takiej pomocy udzielonej z jakiegokolwiek tytułu w rolnictwie w okresie ostatnich trzech lat.

bEJPTMGf

Rekompensata pomniejszona jest o wysokość odszkodowania otrzymanego z koła łowieckiego oraz o wsparcie otrzymane wcześniej z ARiMR.

O przyznanie pomocy mogli starać się rolnicy z województwa podlaskiego, których gospodarstwa są położone na obszarach ochronnych lub obszarach objętych ograniczeniami, wyznaczonych w związku z występowaniem u dzików na tym terenie afrykańskiego pomoru świń.

Wysokość odszkodowania wyliczana była na podstawie oceny strat w uprawach w 2014 r. przez specjalny zespół powołany przez dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Poprzednio pomoc dla rolników poszkodowanych przez dziki miała miejsce w grudniu ub.r. Agencja udzieliła wówczas wsparcia 579 rolnikom na kwotę łączną 1,44 mln zł. Stawka pomocy wynosiła 850 zł na 1 hektar powierzchni upraw rolnych uszkodzonych przez dziki. Rolnicy krytykowali wówczas resort twierdząc, że odszkodowania z tego tytułu są stanowczo za małe. W tym naborze wniosków takiego limitu nie było.

bEJPTMGl

Czytaj więcej w Money.pl

bEJPTMGG
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)