Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowe zbiory jabłek w Polsce. Klęska urodzaju?

0
Podziel się:

Prawie czterysta tysięcy ton więcej niż w roku ubiegłym! W związku z rosyjskim embargiem na prawie 500 tysięcy ton jabłek może nie być rynku zbytu.

Rekordowe zbiory jabłek w Polsce. Klęska urodzaju?
(PAP/Rafał Guz)

Rekordowe zbiory jabłek w Polsce. Według wstępnych szacunków sadownicy zbiorą w tym roku w sumie ponad 3,5 miliona ton. To o prawie czterysta tysięcy ton więcej niż w roku ubiegłym.

Profesor Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych mówi, że miały na to wpływ dwa czynniki. -_ Przybywa nowoczesnych, wysoko produkcyjnych sadów _ - wyjaśnia ekspert.

- _ Z drugiej strony tak obfite plony są efektem wyjątkowo korzystnych warunków atmosferycznych. Nie było przymrozków i mrozów, które mogłyby zakłócić prawidłowe owocowanie _- podkreśla ekspert. Jak dodaje dla konsumentów oznacza to większy wybór jabłek w niższej cenie.

Z tak wysokich plonów mniej cieszą się producenci tych owoców W związku z rosyjskim embargiem na prawie 500 tysięcy ton jabłek może nie być rynku zbytu.

Wsparcie Komisji Europejskiej dla producentów warzyw i owoców dotkniętych embargiem. zostało na razie zawieszone Powodem były wątpliwości co do nadesłanych wniosków, głównie z Polski. Na ten cel Wspólnota ma przeznaczyć 125 milionów euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie embargo. "Cydr nie uratuje sadowników" Resort gospodarki oraz senatorowie PO przygotowali dwa projekty dopuszczające reklamę cydru.
Litwini wspierają Polskę. Protest w Wilnie Litwini zorganizowali w piątek akcję protestacyjną jabłko" przed ambasadą rosyjską w Wilnie. Kilkanaście osób przyszło tam z torbami, w których znajdowały się jabłka z Polski.
Rosyjskie embargo. Sadownicy protestowali przed Sejmem -_ Protest sadowników ma związek z odwołaniem przez unijnego komisarza ds. rolnictwa Daciana Ciolosa wizyty w Polsce _ - wyjaśnił prezes Związku Sadowników RP.
wiadomości
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)