Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. Przez zbiory i embargo ceny żywności będą spadać

0
Podziel się:

Zapowiada to trudny rok nie tylko dla producentów rolnych, ale również dla przetwórców żywności - oceniają analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rolnictwo w Polsce. Przez zbiory i embargo ceny żywności będą spadać
(Eric Herchaft/Reporter)

Dobre zbiory roślin, większa podaż produktów zwierzęcych i problem z eksportem towarów spożywczych wywołany rosyjskim embargiem będą skutkowały dalszym spadkiem cen detalicznych żywności - ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

_ Dobre zbiory wszystkich podstawowych roślin, warzyw i owoców, a także coraz większa podaż produktów pochodzenia zwierzęcego oraz narastające trudności z ich eksportem spowodowane pogarszającą się koniunkturą na światowych rynkach, którą pogłębia embargo rosyjskie na import żywności z UE, skutkować będą dalszymi spadkami cen detalicznych żywności. Żywność tanieje nie tylko relatywnie, ale również bezwzględnie. Poprawia to sytuację konsumentów i sprzyja wzrostowi popytu krajowego, ale nie na tyle, żeby wchłonąć znaczne nadwyżki, które są eksportowane _ - napisano w raporcie IERiGŻ.

_ Zapowiada to trudny rok nie tylko dla producentów rolnych, ale również dla przetwórców żywności _ - oceniają analitycy IERiGŻ. Spodziewają się oni, że spadki cen żywności poprawią sprzedaż detaliczną.

_ Można przypuszczać, że w najbliższych miesiącach, w wyniku spodziewanych dalszych obniżek cen detalicznych żywności, podtrzymana będzie dodatnia dynamika sprzedaży detalicznej. Jej skala może być jednak nieco mniejsza od dotychczasowej z uwagi na obserwowane spowolnienie gospodarcze, osłabiające szanse na dalszy spadek bezrobocia. Optymistycznym sygnałem jest natomiast wrześniowa poprawa nastrojów konsumentów, pozytywnie oceniających obecne i oczekiwane tendencje konsumpcji indywidualnej _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)