Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 3 miliardy na kontach rolników

0
Podziel się:

Ponad 3 miliardy złotych wypłaciła w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Środki na kontach ma już ponad 570 tysięcy rolników. Zaliczka w tym roku to 70 procent pełnej płatności przysługującej gospodarstwu.

Ponad 3 miliardy na kontach rolników
(Bartosz Wawryszuk)

Prezes Agencji Daniel Obajtek wskazuje, że wypłata zaliczek zwiększy płynność finansową gospodarstw rolnych po trudnym sezonie zbiorów: "Oprócz samych pieniędzy, istotna jest też stabilność. Rolnik musi wiedzieć z wyprzedzeniem, kiedy dostaje pieniądze, bo ma zobowiązania, są kredyty. Mało tego. Zimą najtaniej można nabyć nawozy oraz inne środki. Zimą rolnik na tych zaliczkach korzysta" - wyjaśnia szef ARiMR.

Wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki zauważa, że pieniądze na zaliczki znalazły się głównie w budżecie państwa: "To podwójny sukces ministra rolnictwa. Najpierw przekonał w Komisji Europejskiej, że zasadne jest wypłacenie zaliczek w takiej wysokości. Potem również przekonał Radę Ministrów, by zaliczki i ich wysokość wesprzeć jeszcze około 7 miliardami złotych, co w sumie daje około 10 miliardów" - wyjaśnia wiceminister rolnictwa.
Zaliczki będą wypłacane do końca listopada.

Pozostałe środki w wysokości 30 procent dopłat będą wypłacane od początku grudnia do końca czerwca 2017 roku.

Zaliczki na poczet dopłat otrzymają wszyscy, którzy złożyli wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Łącznie to ponad milion 350 tysięcy osób.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)